Трябва да бъде направено всичко възможно, за да се попречи Гърция да остане без пари, преди да е постигнала споразумение с международните си кредитори, заяви германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от Ройтерс.
Меркел заяви това след среща снощи с гръцкия премиер Алексис Ципрас, която тя определи като "конструктивна". Двамата са се договорили да не разкриват подробности за съдържанието на разговора.
Запитана колко голям е рискът Гърция да остане без пари преди да бъде постигнато споразумение между Атина и нейните кредитори, Меркел посочи на пресконференция: "Трябва да бъде направено всичко, за да се попречи на това".
Разговорът на германския канцлер с гръцкия министър-председател се състоя преди днешната среща в Рига на европейските министри на финансите, на която ще бъде силно застъпена темата за преговорите с Гърция, посочва агенцията.
В навечерието на срещата се проведе и среща на Ципрас с френския президент Франсоа Оланд. „Гърция трябва да продължи да работи над това да предостави нужните информации и да покаже, че взема решения по отношение на реформите“, заяви френският държавен глава. Ставало дума за това да се даде възможност на еврогрупата да вземе решение за последващите действия, поясни той.
Досега обаче кабинетът в Атина не е предоставил предложения за реформи, които да удовлетворяват Европейската комисия, Международния валутен фонд и Европейската централна банка. Без споразумение за реформите в замяна на последващи финансови трансфери страната е заплашена от фалит.
През юли Гърция трябва да върне кредити за около 4,2 млрд. евро, а през август – да погаси около 3,4 млрд. евро.
След като по-рано през миналата седмица рейтинговата агенция Standard & Poor's понижи още кредитния рейтинг на Гърция до клас „ССС“, Атина най-вероятно няма да успее да обслужи заемите си, ако не бъде постигнато споразумение до средата на май.
Представители на еврозоната продължават да изразяват загрижеността си, че Атина търси политическо споразумение на министерско ниво, без да се ангажира по-сериозно със заключенията на кредитните наблюдатели от МВФ, ЕЦБ и Европейската комисия. Споразумение между гръцките власти и международните кредитори първо трябва да се постигне на ниво служители, преди финансовите министри да одобрят договора.
Затъналата в дългове Гърция се насочва след години на прекомерен дефицит към нормални нива. Атина е намалила през 2014 г. своя бюджетен дефицит до 3,5 на сто от брутния вътрешен продукт след 12,3% от БВП по-рано, съобщиха от европейската статистическа служба Евростат в Люксембург. Европейската комисия първоначално очакваше още по-добро ниво от 2,5%. В момента обаче страната няма защо да се тревожи за последствия заради дефицита, защото при условията на сегашното наказателно производство от Брюксел Атина има срок до 2016 г., за да отговори на Маастрихтските изисквания за дефицит от 3 на сто.