Без видим резултат е приключила срещата между гръцкия премиер Алексис Ципрас и главния изпълнителен директор на "Газпром" Алексей Милер, който вчера бе на посещение в Атина, предава Ройтерс.
На тази среща не е било подписано енергийно споразумение между Атина и Москва, но "Газпром" е заявил за пореден път своя интерес за покупката на гръцката газова компания DEPA.
Продължилата два часа и половина среща между Ципрас и Милер, в присъствието и на гръцкия енергиен министър Панайотис Лафазанис, не е довела до подписване на споразумение за изграждането на руско-гръцки газопровод въпреки твърденията, че това ще се случи. Атина се надява споразумението да бъде съпъствано с предплащания от руска страна за печалбата от газопровода в размер на 5 млрд. евро.
Липсата на видим резултат се свързва с действията на гръцкото правителство през последните седмици и по-специално със стремежа му да открие в Москва контрапункт за разклатеното доверие с партньорите и традиционни съюзници на Атина. Същите източници са на мнение, че натискът, на който Гърция е подложена от Вашингтон, Берлин и Брюксел, кореспондира пряко с недоволството на европейците спрямо опитите на новото гръцко правителство да се обърне на Изток, което на първо време пролича от неясната му позиция по въпроса за санкциите срещу Москва заради кризата в Украйна, обобщава от своя страна местният вестник Vima.
Милер заяви, че има европейски компании, които вече са проявили интерес за участие в този проект. Той подчертал, че това ще стане съгласно европейското законодателство и че това не е проблем за руската страна. "Газпром" гарантира, че през този газопровод ще могат да бъдат транзитирани до Европа през гръцка територия до 47 млрд. куб. метра синьо гориво годишно.
Междувременно стана ясно, че прехвърлянето на паричните резерви от държавните предприятия в Гърция към централната банка, за да бъдат компенсирани финансовите задължения на страната и да се избегне дефолт, е станало по искане на европейските "институции". Това съобщава гръцкият сайт News.in, като се позовава на европейски източник.
Същият източник допълнил, че това е било поискано, тъй като новото гръцко правителство е загубило ценно време, предава БТА. Посланието било отправено и от високопоставени представители на Европейската комисия, която работи за постигане на споразумение с Гърция, тъй като в противен случай нещата биха имали драматичен ефект най-вече за страната.
Според източникa гръцкото финансово министерство е събрало пари, за да покрие нуждите на държавата през април, но те не били достатъчни. Той пояснил, че институциите са взели това решение за прехвърляне на авоарите на държавните предприятия в централната банка, за да не може правителството в Атина да изпадне в още по-тежка ситуация, докато се стигне до споразумение с кредиторите.
Преговорите между Атина и нейните партньори от ЕС и МВФ за споразумение са в пълен ход и днес се очаква да стане ясно докъде са стигнали и какви са финансовите нужди на гръцката държава, за да бъде преодоляна безизходицата и кризата, която вече засяга реалната икономика на страната.
Гръцкото електронно издание уточнява, че днес ще заседава Европейската работна група, която трябва да подготви почвата за срещата на Съвета на финансовите министри от еврозоната в петък. Тази вечер се очаква да се състои и първата среща между министрите, които пристигат един по един в латвийската столица Рига за срещата им вдругиден.
Междувременно гръцките медии съобщават, че общинските власти в Гърция са обявили бунт и не желаят да изпълнят наредбата на правителството за прехвърляне на паричните резерви от държавните предприятия в централната банка. Според Bloomberg тези пари възлизат на 2 млрд. евро, които правителството ще използва за изплащане на заплати и пенсии през април и за погасяване на транш към МВФ.
Повече за положението в Гърция можете да научите от коментара на Делян Петришки от ТВ Bulgaria On Air и Бойчо Попов от Investor.bg!