Съседните на Гърция държави поставят страната под ефективна карантина в опит да минимизират последиците за своите кредитни системи в случай на „гръцки инцидент“, пише гръцкото издание Kathimerini.
По негова информация Централните банки на Албания, България, Кипър, Румъния, Сърбия, Турция и Македония са накарали гръцките банкови филиали да сведат до нула експозициите си в гръцки краткосрочни ценни книжа, облигации, заеми и депозити.
Целта е както защитата на самите банки, така и минимизиране на опасността от зараза, в случай, че преговорите между гръцкото правителство и еврозоната не дадат резултат.
След запитване на Investor.bg от Българска народна банка не успяха да потвърдят или отхвърлят информацията веднага и поради това все още очакваме становището на институцията.
В интервю за Investor.bg изпълнителният директор на Обединена българска банка Стилиян Вътев коментира, че стремежът на всички банки с гръцки акционерен капитал, опериращи в България, е в максимална степен да ограничат негативното влияние от процесите в Гърция. Той добави, но без да изпада в конкретни подробности, че за това съществена роля и съдействие има и оказва и БНБ в тясна координация с Централната банка на Гърция.
Карантината се оказва наложителна след агресивната риторика на новото гръцко правителство, особено в първите няколко седмици след своето избиране, по отношение на преструктурирането на гръцкия дълг, несъобразяването с условията на кредиторите и други въпроси, пише още Kathimerini. Европейската комисия съобщи в четвъртък, че напредъкът в преговорите е незадоволителен преди срещата на финансовите министри от еврозоната на 24 април.
Специално отношение е било показано към филиалите на гръцките банки, които имат съществено присъствие в съседните ѝ държави. Централните банки искат да са сигурни, че поделенията няма да отварят нови позиции към гръцки облигации, държавни ценни книжа, да правят депозити в банките майки или да извършват междубанково финансиране.
Напоследък гръцкото правителство накара гръцките банки да помислят как може да избегнат забраната на Европейската централна банка за покупка на краткосрочни ценни книжа.
Друга опасност за местните банкови групи е заплахата техните филиали в съседните държави да намалят „гръцкия елемент“ в случай на срив в Гърция, пише още Kathimerini.
Повече по темата четете тук!