Какво седмица само изживя руската рубла – валутата, която бе засегната силно през декември изкачи нови върхове спрямо долара и еврото, за да стане най-добрият играч за тази година в областта на валутните пазари.
Само в петък руските пари добавиха близо 2% спрямо долара, приближавайки невижданата отдавна кота 50 – най-доброто ниво от декември насам. В допълнение, тя спечели и 2,5% спрямо еврото до около 53,40.
Анализатори смятат, че стабилизирането на цените на петрола – ключови за износа на Русия, заедно с относителното спокойствие около Украйна напоследък и усещането, че икономическите перспективи пред Русия не са толкова мрачни да най-значителните причини за отскока.
"Той дойде като изненада за всеки. Петролът се покачи малко и е основният фактор, но не обяснява пълния размер на възстановяването", каза пред CNBC Лиза Eрмоленко, икономист за развиващите се пазари в Capital Economics.
"Икономиката не е в криза, както се очакваше от много хора, така че това също може да бъде причина рублата се възстанови", добави тя.
Русия икономика, засегната от санкциите и ниските цени на петрола, изпадна в рецесия в последните месеци. Въпреки това има някои признаци за светлина на хоризонта. По-рано тази седмица рейтинговата агенция Standard & Poor's обнови прогнозите си за руския икономически растеж през 2016 г. до 1,9% спрямо предишните очаквания за нулев растеж.
Eрмоленко и други анализатори добавят, че скоростта на възстановяване на валутата от кризата през декември, когато тя губи над 30 на сто от стойността си само за два дни, е донякъде неочакванa.
Петият ден на печалби донесе на рублата покачване от близо 12 на сто спрямо долара от началото на годината, което я прави най-силно представящата се валута от развиващия се свят от началото на 2015 г., отчитат анализатори.
Тя също е доста по-напред от основните валути, като еврото и японската йена, които продължават пропадането си спрямо стабилния долар.
Доларовият индекс на САЩ, който измерва представянето на щатските пари спрямо шестте останали големи валути, добавя около 9% през тази година.
По думите на стратега от Nomura Дмитрий Петров друга причина за рязкото връщане в играта на рублата е чуждестранният интерес към евтини активи, деноминирани в руските пари.
"Поради големия интерес от страна на международните инвеститори през март и неотдавнашното подобрение на търсенето на държавни облигации, е вероятно чуждестранните потоци да са станали положителни", изтъкна експертът.
Петров каза още, че в краткосрочен план рублата има възможност да пречупи границата от 50 за долар, но в по-дългосрочен план вероятно ще се стабилизира около ниво от 65-70.