Русия се изправя пред продължителна рецесия заради влиянието на западните санкции и ниските цени на петрола. До този извод достига Световната банка (СБ) в свой доклад, публикува в сряда и цитиран от Ройтерс.
В своя основен сценарий финансовата институция очаква брутният вътрешен продукт (БВП) на Русия да се свие с 3,8% през 2015 г. и с още 0,3% през 2016 г. СБ описва средносрочните перспективи пред растежа като „слаби“.
Според водещия икономист на СБ за Русия Биргит Хенсъл „нагаждането към новата петролно-ценова реалност и към среда със санкции“ остава ключово политическо предизвикателство.
Последните прогнози за състоянието на руската икономика са по-песимистични спрямо декемврийските. Тогава СБ очакваше БВП на Русия да спадне с 0,7 през тази година и да нарасне с 0,3% през 2016 г.
В новата си оценка СБ допуска, че цената на петрола ще се възстанови минимално в следващите две години, като средната цена през 2015 г. ще бъде 53 долара, а през 2016 г. – 57 долара за барел. Движението ще се определя от силното глобално предлагане на фона на слабото търсене.
При един по-оптимистичен сценарий, при който средната цена на барел петрол през 2015 г. е 65,5 долара, а през 2016 г. – 68,7 долара, руската икономика ще се свие с 2,9% през тази година и ще нарасне с 0,1% догодина.
В своята най-актуална прогноза СБ допуска, че санкциите срещу Русия ще останат поне до края на 2016 г. Според банката санкциите ще имат дългосрочни негативни последици, които могат да се проявят, дори след като бъдат отменени.
Финансовата институция дава за пример случая с Южна Африка, където санкциите, наложени през 80-те години на ХХ век, са довели до огромен срив в инвестициите. В случая с Русия санкциите могат да утежнят съществуващия недостиг на капитали.
В прогнозата си СБ залага дефицит по капиталовата и финансовата сметка на Русия в размер на 122 млрд. долара заради острите капиталови отливи, които ще бъдат покрити отчасти от очаквания излишък по текущата сметка за 74 млрд. долара.