Украинският финансов министър Наталия Яреско призова облигационерите на страната, включително и Русия, да договорят споразумение за преструктуриране на дълга, или да се примирят с риска от по-високи загуби.
„Това е най-доброто време за нас да направим това“, заяви Яреско в интервю за Bloomberg в Лондон във вторник. „Ситуацията е сравнително спокойна сега. Те няма да искат да бъдат в ситуация, в която има нещо неконтролирано и ние сме принудени да направим много по-лоша сделка за тях".
Бившата съветска република е провела разговори с Franklin Templeton и 14 други най-големи британски и американски кредитори, тъй като търси нови условия за около 29 емисии облигации и корпоративни заеми, заяви Яреско. На Русия, която едва преди седмица заяви, че няма да отстъпи за изплащането на облигации на стойност 3 милиарда евро в пълен размер до крайния срок през декември, няма да се предлагат специални условия, добави украинският финансов министър.
Коментарите на Яреско са доказателство за високите залози за Украйна, чиито кредитен пакет в размер на 17,5 млрд. евро от Международния валутен фонд изисква сделка за преструктуриране с облигационерите до края на май. Отношенията между руския президент Владимир Путин и Украйна се разпадат, откакто руски национален фонд купи част от дълга през декември 2013 г., два месеца преди президентът Виктор Янукович да падне от власт в кървав бунт в Киев.
Украйна очаква да започне преговори със специална комисия, занимаваща се с дълговете й, до понеделник или вторник следващата седмица, информира от своя страна Ройтерс, като цитира Яреско. „Мисля, че през следващите няколко дни трябва да бъде съставена под някаква форма специална комисия за дълга", посочи тя.
Държавната банка „Укрексимбанк“ трябва да покрие облигации на стойност 750 милиона долара с падеж на 27 април и Яреско намекна, че е малко вероятно това плащане да се случи. Би било глупост да се направи това плащане и след това да говорим с кредиторите, изтъкна тя.
Спадът на украинската икономика ще бъде 7-10 процента през първото тримесечие на годината, заяви още финансовият министър на Украйна. През 2014 година украинският брутен вътрешен продукт (БВП) спадна с 6,8 процента спрямо 2013 година. За 2015 година правителството очаква свиване от 12 до 22 процента.
Според очакванията на Яреско обменният валутен курс може да се задържи на равнище 22-24 гривни за долар през близките четири години, ако Киев осъществи редица реформи.