fallback

Гърция се изправя пред решителна седмица

Алексис Ципрас предупредил Ангела Меркел в писмо, че страната му няма пари да си плати дълговете този месец

11:26 | 23.03.15 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Днешните разговори на гръцкия премиер Алексис Ципрас с германския канцлер Ангела Меркел се възприемат като предвестник за решенията, които Алексис Ципрас ще вземе, тъй като финансовото състояние на Гърция става все по-опасно, коментира Bloomberg.

Кабинетът Ципрас трябва да уточни икономическите мерки, които възнамерява да вземе още тази седмица, за да разблокира дълго задържаните траншове, които ще задържат страната на повърхността.

„Надявам се, че ще има обратен завой на политиките в Атина, но поддържам мнението си, че ако не се случи това, гръцката икономика ще се срине и ще вкара еврозоната в хаос“, твърди Ерик Нилсен, главен икономист в UniCredit. „Гръцкото правителство трябва да признае, че става дума за края на играта“.

Изключена от капиталовите пазари и с изпразващи банковите си сметки граждани, Гърция е изправена пред затруднение да изплати пенсиите и заплатите на фона на признаци, че страната може да свърши наличните пари преди началото на следващия месец. Европейските лидери, включително Меркел, френският президент Франсоа Оланд и президентът на Европейската централна банка Марио Драги притиснаха на срещата си на 19 март Ципрас да спазва споразумението от февруари и да „представи пълен списък с конкретни реформи“ през следващите дни, преди да бъде отпусната каквато и да е допълнителна помощ.

Подготвяйки се за срещата в Брюксел, Ципрас е писал на Меркел, че ще бъде „невъзможно“ да се обслужват предстоящите дългови облигации без краткосрочна финансова помощ, съобщи Financial Times в неделя, позовавайки се на писмо от 15-и март, с което вестникът разполага. В кореспонденцията Ципрас предупреждава Меркел, че правителството му ще бъде принудено да избира дали да изплати дългове, предимно на МВФ, или да продължи социалните разходи. Същевременно той обвинява Европейската централна банка (ЕЦБ), че ограничава възможността на Гърция да емитира краткосрочни облигации, както и европейските институции, че отказват да предоставят помощ, преди Атина да одобри поредна серия реформи.

Първото официално посещение на гръцкия лидер в Берлин от изборите в страната на 25 януари, които катапултираха Сириза на власт, ще се фокусира върху подобряването на двустранните отношения, заяви в изявление публикувано в неделя в гръцкия вестник Катимерини четиридесетгодишният лидер.

Срещата дава и на двамата лидери шанса да смекчат емоциите в двете страни, включително и от страна на германските политици срещу гръцкия финансов министър Янис Варуфакис и призивите в Гърция да се подновят преговорите за репарациите заради нацистката окупация през Втората световна война.

Bloomberg припомня, че Ципрас се среща с Меркел за втори път в рамките на пет дни и че тази среща може да се окаже определяща за бъдещето на Гърция в еврозоната.

Къде са най-големите различия 

За да получи транша от 7,2 млрд. евро, икономическият екип на кабинета Ципрас трябва да представи на "институциите" пакет от мерки и структурни промени. С тях Атина възнамерява да постигне три цели: да навакса загубеното време, да възстанови загубеното  доверие на кредиторите и да открие пътя за деблокиране на част от транша, отбелязва изданието.

Съгласно графика, за да стане това през април, Атина и кредиторите трябва да се споразумеят по предложените от гръцката страна реформи, които да бъдат реализирани до края на юни, когато изтича удължения четиримесечен срок на текущата  спасителна програма за Гърция.

Реформите трябва да бъдат убедителни, за да може Атина да получи част от транша в размер на 1,9 млрд. евро. Очаква се тези пари да дойдат от  печалбите на Европейската централна банка от гръцките облигации. Това може би са единствените средства, които за момента Атина се надява, че може да получи.

Европейските партньори на Гърция ясно подчертаха,че за да бъде деблокиран транш от спасителния план, трябва успешно да е приключила проверката на счетоводните книжа на гръцкото правителство, извършвана в Атина от представители на "институциите“.

Същевременно МВФ обяви, че няма да обсъжда отпускането на какъвто и да било транш за Гърция, без да е приключила успешно тази проверка (програмата на фонда за кредитирането на Гърция е валидна до март 2016 г.)

Цитиран от БТА, вестник "Катимерини" отбелязва, че тази положителна оценка се обвързва с бюджетни мерки, за които кредиторите настояват и по които съществува пълен разнобой с Атина, тъй като гръцкото правителство не приема повече никакви мерки за икономии, като заявява, че няма да отстъпи от предизборните си обещания.

Освен това има разногласия и по отношение на други три възлови момента. Първият е свързан с това, че кредиторите искат да разберат по какъв начин правителството ще постигне искания от него първичен излишък от 1-1,5 на сто от БВП за тази година. Другите две теми кореспондират с приватизацията, за която все още няма яснота (тази тема се очаква да присъства и на днешната среща на Ципрас с Меркел в Берлин), и с промените в държавната администрация, пенсионното осигуряване и пазара на труда, пише още вестникът. 

Всичко по темата четете тук!

Още подобни видеа вижте в Bulgaria on Air.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:06 | 14.09.22 г.
fallback