fallback

Как този, който вкара Гърция в еврозоната, сега я притиска до стената

До петък правителството в Атина трябва да изплати над 2 млрд. евро на Goldman Sachs

08:29 | 18.03.15 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Сякаш настоящето за гръцкия финансов министър не е достатъчно трудно, че сега го настигна и миналото на страната. Янис Варуфакис трябва да направи истински чудеса, за да може страната да изплати краткосрочните искове на своите кредитори. Но пари трябва да се намерят не само за обществено известните кредитори в лицето на Международния валутен фонд (МВФ), Европейската централна банка (ЕЦБ) и държавите членки от еврозоната. Изведнъж сега се появява нов субект. 

На 20 март изискуеми стават лихви върху аранжирана от американската инвестиционна банка Goldman Sachs сделка по облигации, съобщава Bloomberg. Така Варуфакис трябва да намери повече от 2 милиарда евро до петък.

Сякаш е ирония на съдбата, че именно Goldman Sachs ще си търси парите от Атина. Защото финансовият договор с американската инвестиционна банка прикри през 2001 г. нарастващата тежест на дълга на страната и помогна на Гърция да изпълни условията за присъединяване към еврозоната. Сега обаче дългосрочните последици биха могли да доведат страната до ръба на фалита и да увеличат вероятността за излизане от еврозоната.

С помощта на Goldman Sachs през 2001 г. Атина успя да превърне част от своите дългове в долари и йени в задължения в евро с помощта на т. нар. валутни суапове. Такива сделки по принцип не са рядкост.

Но договорът тогава е бил специално структуриран за Гърция. Атина е получила висока еднократна начална сума, за да намали дефицита си. За сметка на това страните по договора са се съгласили за високи лихвени плащания през следващите години, едно от които очевидно става дължимо този петък.

Атина обаче не трябва да плаща парите директно на Goldman. Американската инвестиционна банка е продала суапа много преди да избухне дълговата криза на гръцка банка. Според Bloomberg сега облигациите са собственост на гръцката централна банка. Говорители на централната банка и на Goldman Sachs не са пожелали да коментират сумата на дължимото плащане.

От седмици финансовото положение на гръцката държава е озадачаващо. Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц заяви в края на седмицата пред Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, че в края на март Гърция няма да разполага с пари. От Европейската комисия обаче засега няма потвърждение на тези данни. Федералното правителство на Германия също не желае да прави изявление за финансовото състояния на Гърция. „Все още има сравнително голяма несигурност по отношение на финансовото състояние на Атина“, заяви все пак източник от правителствените кръгове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:43 | 14.09.22 г.
fallback