IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как този, който вкара Гърция в еврозоната, сега я притиска до стената

До петък правителството в Атина трябва да изплати над 2 млрд. евро на Goldman Sachs

08:29 | 18.03.15 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Реалното състояние на гръцката хазна все &nbsp;още не е ясно. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Реалното състояние на гръцката хазна все  още не е ясно. Снимка: Ройтерс

Но дори само това говори много. Финансовите пазари са разтревожени. Междувременно вероятността от нов гръцки фалит сега се изчислява на над 75 процента. Това е особено забележимо и на пазарите за облигации. Доходността по тригодишните гръцки облигации нарасна до над 20 на сто.

Така се оказва, че успокоението, което настана след постигането на споразумението с донорите в края на февруари, вече е изчезнало. До края на април Атина трябва да предостави на партньорите си от ЕС своя детайлен списък с реформи и да получи в замяна свежи пари. Сега обаче става ясно, че сега наличните пари може да не стигнат до края на април.

Тъй като средствата от спасителния пакет на еврозоната не са размразени и Атина няма достъп до капиталовия пазар, правителството възнамерява да представи спешни планове за набиране на средства. С цел да се гарантира изплащането на дължимите в края на месеца пенсии и заплати, закъснелите данъкоплатци, които платят своите данъчни задължения до 27 март, ще бъдат освободени от глобите. С този акт правителството се надява да увеличи готовността за плащане.

Правителственият законопроект предвижда още, че пенсионните фондове и обществени корпорации трябва да инвестират своите резерви, които държат в гръцката централна банка, в местни държавни ценни книжа. В допълнение 556 млн. евро от фонд за рекапитализиране на банките ще бъдат вкарани в държавния бюджет. Гласуването на законопроекта е насрочено за днес.

Миналата събота правителството заяви, че има план за "подобряване на ликвидността" и ще бъде в състояние да изплати без проблеми дължимите през идната седмица пенсии и заплати. Премиерът Алексис Ципрас обеща да изпълни задълженията по кредитите на страната и да сложи край на курса на строги икономии.

„И драматургът Софокъл не би могъл да измисли по-добър сценарий за трагедия", казва Андреас Кутрас от финансовата къща In Touch Capital Markets, цитиран от Bloomberg. Изглежда, че всичко навява на мисълта за повторното въвеждане на драхмата.

И други експерти са скептични. „Колкото повече време минава, толкова по-малко пространство за маневриране остава", казва Теодор Пелагидис, професор в Brookings Institution, цитиран от Bloomberg. „Човек остава с впечатлението, че няма нито план А, нито план Б. Няма нищо".

В понеделник германският финансов министър Волфганг Шойбле заяви в Берлин, че не познава никого в международните институции, който да може да му каже какво планира да свърши гръцкото правителство. „Атина премълчава истината на народа си“, заяви Шойбле. По думите му също никой не знае докога Гърция ще има пари.

В сряда Гърция възнамерява да пласира съкровищни бонове в размер на 1 милиард евро. До 60 на сто от обема на емисията може да бъдат пласирани на следващия ден. Постъпленията трябва да послужат за рефинансиране на текущите задължения в размер на 1,6 милиарда евро, които са падеж 20-и март.

На същия ден най-силно задлъжнялата страна в Европа трябва да изплати около 350 млн. евро на Международния валутен фонд. Други 110 млн. евро под формата на лихви по облигации, собственост на ЕЦБ, също имат падеж на тази дата. 

Бюджетната ситуация също се влошава. Несигурността около възможните нови избори натежава на конюнктурата. В края на миналата година икономиката се сви с 0,4 на сто, а това свива и данъчните приходи. Първичният излишък на гръцкия държавен бюджет, т.е. бюджетният излишък с изключение на лихвените плащания, възлиза на 0,3% към края на 2014 г. По този начин властите в Атина пропуснаха целта си от постигане на първичен излишък от 1,5 на сто.

Спадът обаче не се дължи само на слабата конюнктура. Предвид на победата на Сириза на изборите в края на януари и на очакванията за възможни данъчни облекчения много граждани не са платили задълженията си към държавата. А и властите не са показали усилия да съберат парите, пишат гръцките финансови издания.

Междувременно ЕЦБ ще провери ликвидността на гръцките банки в четвъртък. В същия ден в Брюксел започва среща на върха на еврозоната. По всяка вероятност Ципрас ще постави проблема с ликвидността и при първата си двустранна среща с германския канцлер Ангела Меркел на 23 март.

„Гръцката позиция остава неясна, а същото важи и за натиска на колегите ѝ в еврозоната", казва Аристидес Хацис, професор по право и икономика в университета в Атина, пред Bloomberg. „Играта на котка и мишка може да се проточи до юни“, смята той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 29 rate down comment 7
abdul
преди 9 години
Муахахаха.. Гърците НИКОГА няма да платят тези пари, точно така както и САЩ никога няма да си изплатят трилиардите. Запомни го това много добре ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 0
Chick-Chirick
преди 9 години
Нулевите разходи за лихви да се разбират текущи разходи за лихви :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 15 rate down comment 0
Chick-Chirick
преди 9 години
Те 8-те милиарда са си много на място, само дето ще се *** продажниците с изпълнението. Ако направят като Германия - купон от 0% - демек Зиро бонд и едни да кажем 10/15 г., то тогава друга е работата. Лихвите ще тръгнат на горе, най-малкото защото Янките, ще разклатят така един куп държави, които се финансират с $, но това значи и падане на курса на БГ Зиро бонд-а. И колко би било хубаво, при нулеви разходи за лихви да си постегнал икономиката и да си изкупуваш дълга на ниски курсове. Ех, МЕЧТИ ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 15 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 9 години
Ама разбира се - кой строи машина без органи за управление?!!!Даже един вибратор има копче за старт-стоп, а по-скъпите имат и за различни скорости... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 32 rate down comment 0
Pivoley
преди 9 години
Хахаха. Те и гърците за това си мечтаят. Да им отпишат всички кредити. Просто забрави за такъв сценарий. В най-добрият случай ще им отпишат 50% от кредитите. Но даже и тогава, ако гърците продължат да правят по 7%-8% годишен бюджетен дефицит, отново ще натрупат огромен дълг. Т.е., гърците трябва да работят върху постигането на балансиран бюджет (с отчетени лихвени разходи).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 11
nobel
преди 9 години
То си личи от 100 километра, че тия 2 милиарда са били дадени на гърците с едничката цел да ги набутат в еврозоната с пълното съзнание какво ще последва. Крайно време е да се замислим 8-те милиарда, дето така "благородно" се опитват да ни заемат на нас те с каква цел са.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 15 rate down comment 13
Mavi Goz
преди 9 години
Можете да си претакате зелето тук с години, плоскоглавите да си пишат есета на тема "Мързеливите и нагли маляки", изтъкнатите капитал-***-лизатори да творят компетентни анализи и прогнози, но докато не стане ясно едно нещо, всичко изписано тук по темата ще.бъде само интелектуално гюбре!Европейският съюз е американски военно-политически проект и в него се влиза по волята на САЩ.И супер си личи по наглостта кои са набутани в него със специални задачи и отговорности - ЮК, Гърция, Полша... Те са копчетата с надпис "Emmergency Self Destruction", каквито имат всички сериозни военни инсталации... хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 1
abdul
преди 9 години
Как ще стане туй? Как ще го обяснят туй в германия, холадния на данъкоплатците? Като "добър за икономиката спад на еврото" хммм :-)..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 2
Eon
преди 9 години
И така отново до следващия път до безкрай...Само ще зануляваме периодично ей тъй за профилактика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 4
Eon
преди 9 години
И така отново до следващия път до безкрай...Само ще зануляваме периодично ей тъй за профилактика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още