Почти в последната минута Гърция представи своя дългоочакван списък с реформи в Брюксел, след приемането на който се очаква партньорите да продължат да отпускат помощи за страната. Както може да се види от състоящото се от седем страници писмо, с което Ройтерс разполага, правителството в Атина възнамерява да се бори с избягването на плащането на данъци. Също така се обещава засилена борба срещу корупцията. Но като цяло предложенията противоречат в голяма част на предизборните обещания на СИРИЗА.
Ето и какво се предвижда от основните точки в списъка, който кабинетът на Алексис Ципрас представи в Брюксел. Данъчна политика Правителството на премиера Алексис Ципрас възнамерява да осъществи промяна на ДДС. В допълнение се предвижда данъците да бъдат събирани по-ефективно. Кабинетът иска да затрудни гръцките граждани при опитите им за избягване на данъчните облагания. Централно място в тази стратегия е допълнителното юридическо поясняване на термина „данъчни измами“. Целта като цяло е създаване на „нова култура на спазване на данъчното законодателство".
Публична администрация и правосъдие „Гърция иска да има модерна публична администрация", се казва в предложенията за реформи. При това борбата с корупцията придобива ранга на "национален приоритет", като се обявява и план за действие. Също така се предвиждат засилени действия срещу контрабандисти и борбата срещу прането на пари. Има и конкретни предложения за намаляване на бюрокрацията. Броят на министерствата ще бъде намален от 16 на десет. В същото време правителството възнамерява да намали броя на "специалните съветници" в държавния апарат. А освен това ще се орежат привилегиите на министри, депутати и висши държавни служители. Конкретно споменати са намаляване на броя на лимузините, пътните разходи и надбавките. Тарифната структура в публичния сектор също следва да бъде реформирана. Правителството обаче същевременно обещава да не вдига значително съществуващото равнище на заплатите. В допълнение се предвижда и модернизация на съдебната система. Изрично споменати са нов Граждански процесуален кодекс и цифровизацията на юридическата информация. Също така се предвижда и реформа на кадастъра. Финансова стабилностКато приоритетни са заложени още различни мерки за уреждане на просрочените задължения, лошите кредити, както и за прекратяване на търговете на конфискувани от банките основни жилища на граждани заради просрочени ипотечни заеми. Освен това Гърция обещава да не спира вече започнати приватизационни сделки, нито да преразглежда сключените приватизационни сделки, каквито бяха предварителните намерения на кабинета. На преден план обаче ще излязат „дългосрочните ползи“ за страната. Същевременно правителството ще се ангажира с борбата срещу социалната криза в страната и може да издава купони за храна за най-нуждаещите се. Но също така се посочва, че държавните разходи за справяне с "хуманитарната криза" в страната (с които Ципрас искаше да осъществи част от социалните си намерения) няма да навредят на изпълнението на бюджетните показатели. Планът включва компромисни решения по отношение на реформите на пазара на труда и социалните плащания, които би трябвало да отговорят както на изискванията на европейските партньори, които осигуряват финансирането, така и на очакванията на гръцките гласоподаватели. В изпратения план за реформи се предвижда и сключването на колективни договори с цел постепенно увеличаване на минималната заплата, като всички промени ще бъдат съобразени с партньорите на страната. Освен това Гърция се ангажира да реформира системата на заплащане в публичния сектор, така че заплатите да не бъдат намалявани повече, но и общите бюджетни разходи за това заплащане да не бъдат увеличавани.
Освен това Атина обещава консолидация на пенсионните фондове, която да позволи спестяване на средства, премахване на "вратичките", които позволяват ранно пенсиониране, като целта на тези мерки е да се избегнат по-нататъшните намаления на пенсиите, изисквани от ЕС и МВФ.
Още по темата за Гърция можете да научите от видеото на Bloomberg