Германският министър на финансите Волфганг Шойбле е поискал с писмо до Бундестага късно в понеделник удължаване на гръцката спасителна програма с още четири месеца.
„Предвид изявеното желание на Гърция да спази ангажиментите и разбирателството в Еврогрупата, федералното правителство подкрепя предложеното удължаване", се казва в писмото от общо четири страници до председателя на Бундестага Норберт Ламерт, с който Handelsblatt разполага.
Шойбле обвързва молбата изрично с получаването на очаквания списък с реформи от гръцкото правителство и положителна оценка за него от страна на ЕС, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ). „Това предложение се прави при условие, че Гърция предостави първоначален списък на мерките за реформа, а трите институции стигнат до заключение, че тези мерки представляват достатъчно разбираема отправна точка за успешното приключване на текущия преглед на програмата", пише министърът на финансите.
С депозираното в деловодството писмо Шойбле прокарва пътя пред гласуването от страна на парламента на федералната република за продължаване на програмата. Целта е правилното завършване на програмата, пише Шойбле. Той не изключва и предоставянето на допълнителна помощ след това. Така например в документа пише, че „едно удължаване на програмата ще даде време за дебат относно евентуални бъдещи споразумения".
Трябва ли Гърция да напусне еврозоната?
Министрите на финансите на страните от еврозоната възнамеряват да проведат във вторник консултации под формата на конферентен разговор за плановете за реформи на Гърция. Правителството в Атина планира да представи списък с мерки до вторник сутринта. Зададената в програмата "гъвкавост може да се се преразгледа", пише Шойбле. „От значение ще е мнението на трите институции, ЕС, ЕЦБ и МВФ, досега известни под названието Тройката", се казва в писмото.
Шойбле изброява в писмото си ангажиментите, които Гърция е поела. Наред с други неща страната се е ангажирала за "тясно сътрудничество" с ЕС, ЕЦБ и МВФ, както и да предприеме „структурни реформи за насърчаване на растежа и заетостта".
„В допълнение Гърция обещава да не отменя вече приложени мерки, както и да не предприема едностранно мерки, които застрашават изпълнението на бюджетните цели, възстановяването на икономиката или на финансовата стабилност", пише Шойбле.
Всичко по темата четете тук!