Споразумението за удължаване на спасителната програма за Гърция с четири месеца, постигнато с Еврогрупата в Брюксел, предвижда следните ангажименти за страната, съобщава гръцкият сайт News.in.
1. Атина трябва да внесе до понеделник списък с реформи, които следва да бъдат одобрени от европейските инcтитуции и Еврогрупата, в това число и от националните парламенти на страните от еврозоната. Списъкът ще бъде основа и за успешно финализиране на оценката на кредиторите за текущата спасителна програма, която изтича на 28 февруари.
2. Само ако се прецени, че тази програма е успешно реализирана, страната ще получи висящите траншове от заемите, които ѝ се полагат.
3. Атина да не предприема едностранни действия, които биха имали отрицателен ефект върху бюджетните цели . "Замразяват се" временно до второ нареждане правителствени обещания.
4. Атина да изпълни докрай и своевременно всички финансови задължения към всички кредитори.
Какви са ползите за Гърция от това споразумение:
1. Правителството да избягва в рамките на тези четири месеца допълнителни мерки за събиране на вземания.
2. Да предоговори условието за първичните бюджетни излишъци. Изглежда, че партньорите приемат искането на Атина за намаляване на тези излишъци. Според условието в меморандума Гърция трябваше да постигне излишъци в размер на 3 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) за тази година и 4,5 на сто от БВП през 2016 г.
3. Да получи отново евтина ликвидност за банките, след като ЕЦБ обяви, че ще започне да приема отново гръцки облигации като гаранция за рефинансиране, и да спре по-скъпото финансиране от механизма за спешна ликвидност ELA.
4. Да бъде заменен контролът от страна на тройката с контрол на институциите.
5. Четирите месеца да бъдат използвани, за да бъде договорено ново споразумение с партньорите, а също така и да се постави отново на масата за преговори въпросът за гръцкия дълг.
От споразумението излиза още, че 11 млрд. евро, които са на разположение по линия на гръцкия фонд за финансова стабилност, се връщат в Европейския стабилизационен фонд, пише БТА. Този финансов ресурс ще продължи да бъде на разположение през въпросния четиримесечен срок, но в рамките на т. нар. "Основно споразумение за финансово облекчаване" и ще бъде използван единствено за рекапитализация на банките, а не за покриване на други нужди на държавата, както бе планирало правителството.