Гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис е очертал своята концепция за решаване на дълговата криза в еврозоната. Според материал на германското списание Spiegel Варуфакис, заедно с двама англосаксонски икономисти, формулира план от четири точки за реформиране на валутния съюз.
Гръцкият министър предлага стратегия, която освен другите неща предвижда и създаването на общоевропейска социална програма. Тази програма трябва да бъде финансирана от националните централни банки.
Освен това се предлага Европейският стабилизационен механизъм (ЕСМ) да може да придобива в бъдеще дялове от отслабените банки. Според предложението на Варуфакис Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да поеме част от задълженията на задлъжнелите страни и да издава облигации, с които да се финансира една мащабна инвестиционна програма.
Освен това Варуфакис предлага създаването на европейска социална програма. Парите за нея трябва да дойдат от националните банки, като те предоставят средства от лихвите по кредитите.
Тезисите си гръцкият финансист възнамерява да публикува до края на месеца под заглавие "Скромно предложение за решаване на еврокризата", пише още Spiegel.
Опитът на финансиста да представи нов модел се осветлява в момент, в който се прокрадва предпазливо сближаване между позициите на гръцкото правителство и Европейския съюз (ЕС). През уикенда като част от срещата на върха на ЕС в Брюксел бяха проведени предварителни дискусии за модифицирана спасителна програма. Финансовите министри от еврозоната възнамеряват да обсъдят новия вариант в понеделник в Брюксел.
Тъй като новото ляво правителство на Ципрас отхвърля съществуващата спасителната програма, обвързана със строги изисквания за икономии и реформи, рамката за по-нататъшната помощ трябва да бъде предоговорена. Гръцкото правителство възнамерява да преговори около 30 на сто от програмата. В своята управленческа декларация Ципрас обеща ръст на минималните работни заплати и назначаване на работа на "несправедливо" съкратените в публичния сектор.
Програмата изтича в края на месеца. Без допълнителна помощ Гърция може да фалира, смятат експерти. Едно евентуално изпадане в несъстоятелност ще бъде придружено от милиардни загуби за другите държави от еврозоната.
Още по темата четете тук!