Популистки партии от левия и десния политически спектър, в голямата си част проруски, се представиха много добре на последните избори за европейски парламент през май. Това повиши страховете от формиране на проруски блок в Страсбург, пише The Economist.
В Гърция сега управляващата крайнолява партия „Сириза“ показва близките си отношения с Русия. На 11 февруари Никос Кодзиас, новият външен министър, посети Москва. Това бе първата му визита в чужда столица извън Европейския съюз. СИРИЗА има особено мнение за общоевропейските санкции срещу Русия и се противопоставя на разширяването им въпреки руската агресия в Украйна. Друга крайнолява, силно проруска нова партия, е „Подемос“ в Испания. Партията вече поведе в предварителните проучвания и има сериозни шансове за формиране на правителство. Лидерът ѝ Пабло Иглесиас обвинява Запада в „двойни стандарти“ при отношенията с Русия.
Френският „Национален фронт“, най-крайнодясната националистическа партия с откровено нацистко минало, открито се възхищава на Путин. Лидерът ѝ Марин Льо Пен на няколко пъти посещава Москва. Наскоро партията прие и заем на стойност 9,4 млн. евро от Първа чешко-руска банка, която се свързва с Кремъл. Твърди се, че това е първият транш от заем на стойност 40 млн. евро (ако е истина, това е огромна сума за партията). Льо Пен твърди, че такъв заем е бил отказан от западни банки.
Крайнодясната партия в Унгария „Йоббик“, която спечели 20% от гласовете на парламентарните избори миналия април, е очевидно проруски настроена. През 2013 г. лидерът ѝ описа Русия като пазител на европейското наследство, сравнявайки я с „коварния“ Европейски съюз. Най-скандалната фигура от партията Бела Ковашч е евродепутат, който лобира за руските интереси и подкрепи нахлуването и откъсването на полуостров Крим. Но управляващата партия „Фидес“, която някога бе яростна антикомунистическа сила, също сега разработва по-близки връзки с Русия. През юли премиерът Виктор Орбан заяви, че се стреми да построи „нелиберална държава“ в рамките на Европейския съюз. Сред тези партии е и българската АТАКА, която от известно време води открито проруска политика. Преди няколко години водената от Волен Сидеров, който е бивш редактор на вестник „Демокрация“, партия излизаше на протести против руския енергиен проект „Южен поток“. Тогава партията го обявяваше за противоречащ на българския национален интерес. В един момент партията смени тона и започна да подкрепя изцяло и винаги руската политика, заимствайки руското говорене за „упадъчната Европа“. Стигна се до там АТАКА да пусне слухове за готвена война с българско участие и да призовава за референдум за членството на България в НАТО, а самият Волен Сидеров постоянно осъжда западната агресия в Украйна въпреки пълната липса на западни войски на украинска територия.