fallback

ЕЦБ се противопоставя на гръцкия спасителен план

Атина е изправена пред проблема да остане без потенциален източник на външно финансиране в края на февруари

09:33 | 04.02.15 г. 19

Европейската централна банка (ЕЦБ) се противопоставя на един от ключовите елементи от новия план на гръцкото правителство за оздравяване на икономиката, оставяйки Атина без потенциален източник на външно финансиране след края на международната спасителна програма в края на месеца.

Гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис предложи на европейските чиновници Атина да набере 10 млрд. евро чрез издаване на краткосрочни облигации – т.нар. "мостово финансиране", които да помогнат на страната да отговори на плащанията си през следващите три месеца. През този период пък новият спасителен план ще бъде съгласуван с партньорите от еврозоната, предава Financial Times.

Въпреки привидно разумното предложение ЕЦБ не желае да одобри продажбата на дълг. По думите на анонимни представители на институцията "гръцкият план разчита изцяло на ЕЦБ", което дава възможност на Марио Драги и компания да "играят твърдо".

Без предоставянето на мостово финансиране Атина ще бъде принудена да излезе от своя спасителен план без достъп до спешно финансиране за първи път от началото на първия гръцки спасителен план през май 2010 г.

Позицията на ЕЦБ повдига залога в своеобразната битка за и против строгите икономии между гръцкото правителство и международните кредитори. Ако казусът не бъде решен бързо, Гърция може да бъде изправена пред реалната възможност за изчерпване на паричните средства в рамките на едва няколко седмици.

Подобно развитие би могло да засегне значително и чувството на оптимизъм сред инвеститорите, които по време на сесията във вторник дадоха кредит на доверие на местния капиталов пазар. Основният борсов измерител в страната ASE се покачи с над 11 на сто, а разходите по заемите отстъпиха с почти цял процентен пункт.

Гръцкото правителство заяви, че може да оцелее без допълнителни средства до юни, когато ще трябва да заплати 3,5 млрд. евро. Но много представители на Европейския съюз се опасяват, че един евентуален крах на преговорите може да рестартира процеса на паника на пазара и да стимулира вълна от изтегляне на средства от банките.

Според мнозина председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер се очаква да притисне новия гръцки премиер Алексис Ципрас в опит за "техническо" удължаване на сегашния спасителен план, когато двамата мъже се срещнат в Брюксел в сряда.

Финансовите министри от еврозоната се очаква да проведат спешни разговори в Брюксел на 11 февруари, за да обсъдят плановете на Янис Варуфакис. Гръцкият финансов министър ще се срещне с президента на ЕЦБ Марио Драги също в сряда.

Въпреки натиска от страна на няколко лидери на ЕС длъжностните лица, които са се срещали с Варуфакис, твърдят, че той е настоявал, че новото правителство не може да поиска удължаване на срока по политически причини. По думите му това ще изпрати сигнал, че Атина е готова да се съгласи със сегашния спасителен заем, отричането на който залегна в основата на предизборната програма на СИРИЗА.

"Те осъзнават ниското си влияние, но чувстват, че имат мисия и създават впечатлението, че са готови да рискуват много", казва банкер след срещата на гръцкия финансов министър с представители на британския банковия сектор в Лондон. "Неподновяването на програмата е само илюстрация. Беше пределно ясно, че те няма да поискат удължаване на срока", добява той пред FT.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:07 | 11.09.22 г.
fallback