Украйна поиска от Международния валутен фонд (МВФ) изграждане на дългосрочно партньорство. Страната ще се опита да предоговори дълга си, обявиха в сряда вечерта на срещата на Световния икономически форум в Давос украински официални представители, цитирани от AFP.
Новината последва срещата между украинския президент Петро Порошенко и управляващия директор на МВФ Кристин Лагард. Фондът вече отпусна помощ на Киев през април 2014 година, а искането на Украйна е тя да бъде заменена от по-дългосрочен план и без съмнение по-мащабен. Икономиката на страната се сви с близо 8% през 2014 г. и перспективите пред за 2015 г. не са по-добри.
Исканото от Киев партньорство би осигурило подкрепата на Фонда за Украйна през идните четири години, "през които страната ще може да тръгне по пътя на икономическия растеж", се посочва в комюнике на страната, опустошена от войната в източните райони, водена срещу про-руските сепаратисти.
Тази отсрочка освен това би дала време на Украйна да възстанови валутните си резерви и да гарантира икономическа и финансова стабилност, според Киев.
В Давос Порошенко е придружаван от финансовия министър Наталия Яреско и управителя на централната банка Валерия Гонтарева.
Украйна също така поиска подкрепа страната да стане изцяло енергийно независима от Русия до 2017 г. Това става все по-наложително, след решението на Русия да прекрати транзита на газ през Украйна от тази година.
Президентът Порошенко се надява това да стане с помощта на преход към западноевропейски внос и започването на добив на шистов газ в страната. Украйна увеличи армията си с 68 000 души заради нарастващата опасност от про-руските войски и, по думите на Порошенко, присъствието на 9 000 руски войници на украинска територия, пише Ройтерс.
Руските войници са изпратени, за да подкрепят сепаратистките бунтовници в източната част на страната. Руските войски са подкрепени от голям брой тежки оръжия, включително танкове, артилерия и бронирана техника, заяви той и добави: „Ако това не е агресия, какво е агресия?“
Порошенко също така се обърна към Москва, настоявайки тя да спази мирното споразумение от миналия септември, подписано в Минск. Споразумението в беларуската столица бе подписано между Украйна, Русия и про-руските сепаратисти, за да се прекрати конфликтът.
Европейските външни министри също така обсъждат как да се противопоставят на руската информационна политика. Русия разпространява своята пропаганда в 34 страни и на 30 езика с помощта на медийната компания Россия Сегодня (Russia Today).
Руският външен министър Сергей Лавров критикува американския президент Барак Обама за речта му за състоянието на съюза и обвини САЩ в опит за световно господство. Руският президент Владимир Путин обяви, че ще модернизира армията на страната и ще си съдейства на военно ниво с Иран в бъдеще.
При боевете в източна Украйна петима цивилни бяха убити, а 29 ранени след артилерийски обстрел. Русия настоява за демилитаризирана буферна зона.