Изолираният регион Южна или украинска Бесарабия, известна още като Буджак, се превърна в едно от най-новите места, предизвикващи тревога у наблюдателите на ставащото в Украйна, пише списание Economist в статия, посветена на Южна Бесарабия и бъдещето й, цитирана от БТА.
Много от местните жители в областта се опасяват от разпространение на войната в източната част на Украйна. Географията придава на региона им огромна стратегическа важност особено ако руснаците някога бъдат изкушени да опитат да пробият сухоземен коридор, свързващ Крим, Одеса и границата с Румъния, отбелязва изданието.
Няма никакви пътища, мостове или фериботни връзки, които да свързват областта през Дунава с Румъния, а с останалата част на Украйна я свързват едва две пътни артерии. Така, ако мостовете над река Днепър бъдат взривени, целият регион ще бъде отцепен, посочва Economist.
Списанието също така отделя внимание на етническия състав на местното население, като отбелязва, че по-малко от половината от 570 000-те жители на областта са украинци, а останалите са българи, руснаци, молдовци, гагаузи и албанци.
Economist пише в тази връзка, че много от местните имат добро мнение за Русия, която е дала на предците им земя и свобода преди 200 години. Почти всички от тях говорят руски, а мнозина се оплакват, че Украйна не е направила много за тях. В статията се цитират и мненията на различни представители на местната общност, като се заключава, че настроенията там са нееднозначни - някои подкрепят Украйна, други симпатизират на Русия, а трети симпатизират на Москва, но въпреки това искат сегашната им страна да остане единна.
Изданието отбелязва, че тази есен е имало слухове за заговори за обявяване на проруска Бесарабска народна република по подобие на самопровъзгласилите се сепаратистки републики в Донбас. Сред възможните лидери тогава били бивши съветски офицери, живеещи в Болград, който е населен предимно с етнически българи. Войната в източната част на Украйна и трагедията миналия май при пожара в Одеса, в който загинаха десетки проруски активисти, обаче са охладили желанието за сепаратизъм и бунт срещу Киев.
Проруските водачи избягали и опортюнистично настроените политици започнали да подкрепят единството на Украйна, посочва Economist.
Въпросът е какво иска Русия, пише списанието и припомня, че само за 200 години държавната власт в Бесарабия се е сменяла девет пъти. Засега обаче областта ще остане в Украйна, се заключава в статията.