fallback

Абсурдният списък с контрасанкции на Путин

Освен официалните забрани много руснаци настойчиво са съветвани да не почиват в чужбина, а в Крим

11:45 | 01.01.15 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

2014 г. вече е история. Вижте кои са най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция "Икономиката през 2014 г."

След анексирането на Кримския полуостров и ролята на Русия в кризата в Украйна Западът наложи на Москва редица санкции, като забрана за пътуване на редица граждани, блокиране на сметки или ограничаване на достъпа до глобалния финансов пазар.

Според финансовия министър на Русия Антон Силуанов страната е загубила заради това през 2014 г. около 40 млрд. долара - нещо което президентът Владимир Путин не може да подмине с лека ръка. Така че не е изненадващо, че Москва отвърна на удара с контрасанкции срещу различни страни - с някои мерки, които наистина звучат абсурдно, показва справка на германския Die Welt. 

На 28 юли напълно забранен бе вносът на украински млечни продукти. За всички други продукти от страната следва да бъдат наложени мита. От Молдова не може да бъдат внасяни плодове, а за вноса на месото има ограничения.

От 1 август Полша не може да доставя в Русия нито плодове, нито зеленчуци, пет дни по-късно Русия наложи пълно ембарго за хранителните стоки (с изключение на бебешките храни) за страните от ЕС, САЩ, Канада, Австралия и Норвегия.

На 20 август Москва затвори няколко клона на веригата за бързо хранене McDonald's - привидно по хигиенни причини. Продажбата на напитки на американския гигант Coca-Cola се усложни чрез нов законопроект. Официалната причина – напитката била изключително нездравословна, така че за нея данъците би трябвало да са по-високи.

Зад привличащото публика заглавие „Путин забрани козята сперма" всъщност се крие забраната за внос на кози, овце и говеда от страни като Гърция и Италия. Включително и забрана за внос на сперма от бикове, овни и козели. Като причина бе посочена болестта „Син език“. 

В град Екатеринбург през август от рафтовете на магазините изчезна американското уиски с марките Jack Daniels и Jim Beam. Официално – заради наличие в напитките на опасни химикали.

Един месец по-късно вторият пакет от контрасанкциите срещу Запада засегна автомобилния пазар - вносът на чуждестранни автомобили следва да бъде затруднен или напълно забранен. Засега обаче тази мярка все още не е изпълнена.

Пропагандираната от двама известни режисьори забрана за разпространение на филми от САЩ също не се състоя, защото Министерството на културата се страхува от сериозни загуби за руските оператори на киносалони, ако им бъде забранено да показват чуждестранни филми.

Що се отнася до чуждестранните медии, Москва не се задоволи само с обикновени идеи. През октомври бе приет нов медиен закон, изискващ чуждестранните инвеститори да могат да притежават след от 2017 г. най-много 20 на сто от разпространявана в Русия медия. Това се отразява според Die Welt на 50% от руския медиен пазар. В резултат на това новинарският канал CNN вече обяви плановете си да се оттегли от Русия

По отношение на „забраната за реклама“ на Стивън Сегал за руския производител на оръжия „Калашников“ настана истинско неразбирателство. „Предвид забраната на оръжия в САЩ една реклама с американския актьор няма смисъл“. Преговорите на “Калашников” със Стивън Сегал се проведоха в началото на годината, когато се предполагаше, че холивудската звезда, в ролята на рекламно лице на знаменитата марка оръжия, ще засили позициите ѝ в САЩ, които по това време бяха основен пазар за “Калашников”. До повече от само разговори обаче не се стигнало, тъй като никакви предварителни споразумения и договори не са били сключени.

През ноември Москва хвърли истинска бомба - промените в Закона за медиите и защитата на данните, които следва да влязат в сила през следващата година, може да имат сериозни последици за Facebook, Twitter или Apple. Промените предвиждат именно записаните в интернет данни на руски граждани да могат да бъдат съхранявани изключително и само в Русия. За да се съобразят с тези текстове, компаниите, наред с другото, трябва да разположат десетки хиляди сървъри в Русия.

А за капак на руснаците, и най-вече тези, които са служители на засегнати от западните санкции компании, не се препоръчва да ходят на почивка в чужбина. Причината - напрежението между Русия и Запада. Според руски вестници от това ще са засегнати  четири милиона руснаци, които по-скоро ще почиват в Крим. Още през април външното министерство призова руснаците да не пътуват за САЩ и още около  100 други популярни държави. В тези страни според ведомството се извършва "лов“ на руски граждани.

Каква беше 2014 г. според Вас? кои са ключовите събития и какви са очакванията Ви за следващата година? Какво ще движи пазарите?

Пишете ни на info@investor.bg c Вашите мнения. Най-интересни от тях ще публикуваме в Investor.bg. Очакваме Bи!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:53 | 13.09.22 г.
fallback