Преговорите за мир между Украйна и проруските сепаратисти се провалиха наскоро. Сега обаче предстои по-широк кръг преговори: президентът Петро Порошенко планира среща на високо равнище с участието на висши представители на Русия, Франция и Германия.
Порошенко обяви, че срещата ще се състои на 15 януари в Казахстан. Вече има решение за провеждането на т. нар. „нормандски формат“ в столицата на Казахстан Астана с германския канцлер Ангела Меркел и с президентите на Франция Франсоа Оланд и на Русия Владимир Путин. Темата на срещата ще бъде конфликтът в Източна Украйна, предаде DPA, като се позова на Порошенко.
„Дипломатическата ми година започва на 15 януари със среща в Астана в т.нар. "нормандски формат". Външните министри на страните от нормандския формат бяха натоварени да изготвят дневния ред и проекторешенията на тази среща на върха", съобщи Порошенко на пресконференция.
Президентът не изключи и въвличането на САЩ в мирния процес. По думите му в конференция от формата на тази в Женева освен Украйна и Русия следва да участват и ЕС и САЩ. Тази възможност сега се проучва, заяви още Порошенко.
С проруските сепаратисти в източната част на Украйна Киев ще продължи да преговаря директно в Беларус. „Ние настояваме форматът от Минск да бъде запазен", каза Порошенко. На среща на контактната група с посредничеството на Русия и на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в Минск двете страни се споразумяха за размяна на затворници, но така и не се стигна до пробив в търсенето на решение на кървавия конфликт.
Същевременно Порошенко заяви още, че темата за влизането на Украйна в НАТО ще бъде поставена на референдум до 5-6 години. Припомняме, че преди броени дни страната се отказа официално от неутралитета си, като целта е присъединяване към Северноатлантическия алианс. В подкрепа на отказа от неутралитет гласуваха 303 депутати от общо 450 във Върховната рада, а против закона гласуваха едва 8 от присъствалите депутати. Народните представители одобриха законопроекта на президента Петро Порошенко "За внасяне на изменения в някои закони на Украйна във връзка с отказа на Украйна да спазва политика на неутралитет", който бе внесен на 18 декември.