Рейтинговата агенция Standard & Poor's (S&P) понижи дългосрочния кредитен рейтинг в чуждестранна валута на Украйна от „CCC” на „CCC-”. Агенцията предупреждава, че изпадането във фалит в следващите няколко месеца става неизбежно, ако обстоятелствата не се променят, пише WBP Online. S&P потвърди краткосрочния рейтинг за държавен дълг в чуждестранна валута на Украйна на ниво “C”. Дългосрочните и краткосрочните рейтинги в местна валута бяха намалени съответно на „CCC+/C“ от “B-/B”.
Агенцията заяви, че негативната перспектива на рейтингите отразява мнението ѝ, че има значителен риск Украйна да фалира, ако допълнителна финансова подкрепа не бъде осигурена. Всяко допълнително значително забавяне при плащанията на МВФ би затруднило изключително много правителството при плащането на облигациите в краткосрочна перспектива.
S&P отбелязва, че забавянето в плащанията на заема към Международния валутен фонд (МВФ), прибавено към значително намалелите държавни резерви в чуждестранна валута, увеличават риска украинското правителство да не успее да изпълни задълженията си.
„Фалитът би могъл да стане неизбежен в следващите няколко месеца, ако обстоятелствата не се променят, например ако не дойде допълнителна международна финансова помощ“, се казва в изявление на S&P.
“По наше мнение, наличното към момента финансиране от МВФ (според програмата от април 2014 г.) и други ангажименти за многостранно финансиране няма да бъдат достатъчни, за да се повишат резервите в чуждестранна валута на Националната банка на Украйна (НБУ) през 2015 г.“, продължава изявлението на агенцията.
„Вярваме, че централната банка ще успее да задържи много ниско ниво на резерви през следващата година, равняващо се на малко над един месец внос. Ако цялото финансиране на програмата премине, то ще подкрепи цялостните нужди за външно финансиране на икономиката“, добавиха от S&P.
„Ние отбелязваме, че дори и с продължаващи плащания, програмата може да даде на Украйна само ограничен период от време. Допълнително значително обезценяване на валутата, по-сериозна рецесия и по-голямо от очакваното влошаване на фискалните и външнотърговските баланси би поставило значителен натиск върху възможността на Украйна да посреща брутните си финансови нужди без допълнителна международна финансова помощ“.
Причина за икономически проблеми в Украйна е годината на протести, довели до свалането на президента Янукович, последващото анексиране на Крим от Русия и избухването на конфликта в Донецк и Луганск. Войната в Източна Украйна опустошава един от най-индустриалните райони в страната, унищожавайки инфраструктура, заводи, училища, болници и цели градове.