IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Връщане на златния стандарт – скритият коз на Русия?

В интерес на Москва е да базира своята икономика на стабилен актив, като жълтия метал, посочва експерт

10:09 | 23.12.14 г. 59
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Връщане на златния стандарт – скритият коз на Русия?

Руското правителство все още може да прибегне до използването на своите златни резерви, за да овладее спада на рублата, прогнозираха пред CNBC валутни експерти.

През миналата седмица слухове посочиха, че Русия е на ръба на продажба на своите златни резерви след рязкото отстъпление на рублата въпреки покачването на лихвените проценти. Въпреки това Джон Бътлър, главен инвестиционен директор в Atom Capital, и Алистър Маклеод, експерт от GoldMoney Foundation, вярват, че президентът Владимир Путин може да прибегне до някаква форма на "златен стандарт", за да се опита да заздрави руската икономика.

"Решението (за златния стандарт – бел. ред.) все още е в ръцете на Русия", посочи Маклеод.

"Няма съмнение, че Русия и Китай, както и други евразийски държави в тяхната сфера на влияние, трупат злато. Индикациите са, че те го виждат като възможност за подмяна на щатския долар за трансграничната търговия", добави експертът.

Дали Русия всъщност ще реши да направите това е друг въпрос, каза Маклеод, като добави очакванията си, че централната банка едва ли ще има смелост да прибегне до такъв ход на този етап. Въпреки това той каза, че ако Путин е "провокиран достатъчно", волята му ще надделее над всички мненията на служители в банката.

"В интерес на Русия е да се отърси от раздуващите се западни валути и да базира своята икономика на стабилен актив, като златото", каза лаконично той.

Страните, които са задлъжнели, но осигуряват значително благосъстояние на своите граждани, ще бъдат най-застрашени от завръщането на златото като основен актив, посочи Маклеод. По думите му по този начин Русия може да изгради своеобразно "оръжие за масово финансово унищожение".

В началото на 1970 г. администрацията на президента Никсън прекъсна връзката между златото и долара на фона на растящата инфлация, повишаването на разходите вследствие на войната във Виетнам, и петролната криза.

Преди това фиксирани количества злато бяха пряко конвертируеми към щатския долар и обратно. Това означаваше, че паричното предлагане теоретично е ограничено от размера на притежаваното злато, а обменните курсове се основаваха на разликата в цената за една тройунция злато между долара и чуждестранна валута.

През последните години Русия агресивно изкупува големи обеми от жълтия метал и формира по-тесни връзки със съседен Китай по отношение на валутния обмен. Към края на ноември страната притежава 38,2 млн. тройунции според последните данни на Руската централна банка (РЦБ).

"Физическите обеми се покачват, но тяхната стойност в долари не се променя много заради цената на златото, която пада", посочи главният икономист на BCS Financial Group Владимир Тихомиров. "Редица централни банки купуват злато, след като цената му спадна", допълни той.

РЦБ се възползва от по-ниските цени на благородния метал, за да повиши златните си резерви, след като използва голяма част от общите запаси с цел ограничаване спада на рублата преди валутната криза да ескалира през месеца. Руската валута преживя тежка седмица, изтривайки над 13 на сто само през миналия вторник – най-значителното еднодневно отстъпление от 1998 г. насам.

"Основен недостатък на страната е, че рублата е силно обвързана с цената на петрола. Едно евентуално обвързване и със златото би я свързало с втора стока", изтъкна Финикс Кален, директор на звеното за нововъзникващите пазари в Societe Generale.

"Един подобен ход би попречил на използването на свободно плаващия валутен курс като механизъм за преодоляване на шокове за икономиката си. Мисля, че е много малко вероятно Русия да върви към една обезпечена със злато валута", каза още тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 23 rate down comment 3
SSIW
преди 9 години
Холандците май се уредиха с репатриране на тяхното, срещу онази "скромна" услуга през лятото ... ние сме по безплатните услуги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 8
crammer
преди 9 години
Ще заливат света с жълтици, така ли да се разбира!? По добре ходете и гледайте лорда на пръстена...Хобита де
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 22 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 9 години
Тъй като явно се очаква и война и тотален икономически колапс, по умните и по-силните се подготвят за времето след това, когато "... златото може да послужи за основа на изграждане на някаква нова система за международно разплащане...." ... и т. н. Което вероятно ще се случи някъде в Азия.А ние тук не сме предвидени в сметките, вероятно и нашето злато е при украинското... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 5
SSIW
преди 9 години
Именно. И аз за това намеквах ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
Така е, отказ от възможността да имаш най-елементарна гъвкавост е привързването към златото.Това , което аз си представям като приложение е, че може да послужи за основа на система на разплащания м/у две или повече, почти изолирани едно от друго икономически пространства/зони, когато става въпрос за търгуване на ограничени и ценни ресурси (каквото е и самото злато) и/или технологии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 32 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 9 години
"Златото и временно убежище при война и при тотален икономически колапс."Ето това е! Никой ли още не се сеща защо руснаците и китайците трупат злато, а янките не пускат и чуждото да напуска трезорите им? Иначе ги разбират много нищата тукашните специалисти.... Хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 14 rate down comment 15
data
преди 9 години
мани валутните войни , при златен стандарт никоя страна не може да провежда анти циклична ( кенсианска ) политика . За това и САЩ излизат от Бретан Уудското споразумение - за да могат да печатат пари заради войните и кризата от 70-те , а и НЯМА голяма страна която да е останала във валутен или златен стандарт . Тия златни мантри са глупости на търкалета
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 17 rate down comment 5
dr.5rov
преди 9 години
Тази статия си е чист кьор фишек. Руснаците по много причини не могат да въведат самостоятелно златен стандарт. По-скоро да въведат петро-рубли и опипват почвата в тази посока. Но те разбира се искат заедно с другите от BRICS да се създаде друго международно платежо средство - не долара.Китай и другите специално искат SDR-те да станат такова средство, но след като САЩ се откажат от правото си на вето в МВФ и се преразпределят квотите спрямо съвременната икономическа тежест на отделните страни.Руснаците искат да създадат и обща валута на евразийския съюз по подобие на еврото. Бог знае с какво може да бъде обезпечена тази нова валута.Според мене всички изброени по-горе неща са сред многото причини за започването на (все още студена) война на САЩ срещу Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 16 rate down comment 4
SSIW
преди 9 години
В тази епоха на открити валутни войни, да въведат златен стандарт означава, че се обричат дори и теоретично да не могат да създадат нищо, което се продава на външния или вътрешния пазар, понеже ще е прекалено скъпо спрямо аналозите на конкурентите, които ползват фиатна валута и я девалвират. Следователно , ако имат валута на база златен стандарт, на практика ще почнат да харчат златото си за да плащат внос. Златото е временно убежище при война и при тотален икономически колапс. Когато и ако въобще се стигне до политическо (!!!) решение и воля на глобално ниво (или в някакъв отделно взет регион), да се прекрати с практиката на валутни войни, тогава златото може да послужи за основа на изграждане на някаква нова система за международно разплащане (в глобален или регионален мащаб), съпътствана от една съгласувана цялостна рамка на търговски договорености, правила и норми в сферата на данъци, субсидии, префернции и пр.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 36 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 9 години
Пхааахахаха....!!! Щото през 1970 г. ако си отидел във Форт Нокс с една торба долари, веднага са щели да ти ги обменят за злато....!!!! Ххахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още