fallback

Путин е бил съгласен с присъединяването на Украйна към ЕС

Според Барозу до 2012 г. Русия е била подробно информирана за преговори за споразумение за асоцииране между Брюксел и Киев

16:42 | 21.12.14 г. 19
Автор - снимка
Създател

В продължение на дълги години руският президент Владимир Путин е бил съгласен на  членството на Украйна в ЕС, става ясно от думите на бившия председател на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Преди 2012 г. Путин не е имал никакви възражения към членството на Киев в ЕС, заяви Барозу пред германския седмичник "Welt Am Sonntag".

„Руското правителство в продължение на пет години бе информирано подробно за нашите преговори за споразумение за асоцииране между ЕС и Украйна", казва Барозу. Путин е променил мнението си след преизбирането му през 2012 година. „Ако той днес казва, че е бил изненадан, мога да твърдя, че това не е вярно".

Брюксел продължава да държи вратата отворена за Киев, но „в близко бъдеще" няма да се случи присъединяването към съюза, смята Барозу. „Има огромна нужда от реформа", твърди бившият президент на ЕК.

За Барозу Русия вече не е световна сила. „Китай ще се намести на мястото на Русия и ще има несравнимо по-голяма сила, отколкото Русия". Той не счита, че има висок риск за това икономическите проблеми на Русия да доведат до глобална криза. „Русия не е особено тясно интегрирана в световната икономика и международния финансов ред“, пояснява той.  

Припомняме, че кризата в Украйна започна през ноември 2013 г., когато броени дни преди срещата във Вилнюс на ЕС за Източното партньорство с бившите съветски републики правителството на Микола Азаров внезапно обяви, че Украйна замразява подготвеното за подписване Споразумение за интеграция и ще търси по-близки отношения с Русия.

На 21 ноември 2013 г. се събират първите протестиращи, а мнозина носят топли дрехи и завивки, твърдо намерени да не си тръгват. Организирани през социалните мрежи, започват да пристигат журналисти, обществени дейци, опозиционни политици и депутати, които призовават хората да се успокоят и приберат по домовете. Протестът на Майдана се разотива само веднъж, но през нощта на 30 ноември без видима причина полицията брутално прегазва събралите се студенти, което взривява недоволството и на "Площада на независимостта" се издига истински укрепен лагер. На 1 и 8 декември на митингите излизат между 300 000 и 500 000 души.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:35 | 13.09.22 г.
fallback