Долната камара на руския парламент прие проект на закон, чрез който се дава възможност банковият сектор да получи капиталова подкрепа до 1 трлн. рубли (16,5 млрд. долара). Това е една от мерките на Кремъл за защита на банките от ефектите от западните санкции, отбелязва Ройтерс.
В сайта на Държавната дума се посочва, че проектозаконът е приет на всички три задължителни четения. По този начин нормативният акт бе гласуван доста бързо в сравнение със скоростта, с която понякога се гледат други закони.
Министърът на финансите Антон Силуанов коментира пред репортери, че банките ще могат да получат допълнителния капитал в началото на 2015 г. и че законът ще покрива всички рискове, пред които са изправени кредитните институции.
Все пак законът трябва да бъде одобрен и от горната камара на парламента, а след това да бъде подписан и от президента Владимир Путин, за да влезе в сила.
Поредната държавна финансова подкрепа за банките идва, след като властите подпомогнаха редица трезори, измежду които и ВТБ, по-рано тази година.
Проектът на закон, в който не се уточнява кои банки ще извлекат ползи, напомня за метода, използван като резервен вариант за оказване на помощ на банките по време на финансовата криза в периода от 2008-2009 г.
Силуанов заяви още, че банките, които ще се възползват, ще бъдат избрани на базата на ролята, която играят за кредитирането на икономиката.
Най-голямата банка – Сбербанк, няма да получи допълнителен капитал по силата на допълнителните мерки, твърди ръководителят на Комисията за финансовите пазари към Държавната дума. Въпреки това обаче централната банка може да предостави капиталова помощ на Сбербанк, ако се наложи.