fallback

Колко гъсти са облаците над руската икономика?

Съотношението на държавния дълг към БВП е на управляеми нива през следващите няколко години, смятат експерти

21:32 | 15.12.14 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Русия може и да е сред най-тежко засегнатите от спада на цените на петрола, но анализатори считат, че перспективите пред Кремъл може и да не са чак толкова песимистични.

"Резките спадове на цените на петрола и стойността на рублата няма да намалят значително кредитоспособността на руския държавен дълг, поне не в близко бъдеще", заявиха от Wells Fargo Securities през миналата седмица. "Съотношението на дълга на правителството към брутния вътрешен продукт е сравнително ниско, като нивата са управляеми през следващите няколко години", добавиха експертите.

Цената на петрола сорт Брент спадна от над 115 долара за барел през лятото до текущите приблизително 61 долара за барел в ранната европейска търговия в понеделник, като много анализатори предричат допълнително поевтиняване. В същото време рублата изтри около 70 на сто от покупателната си сила от края на юни насам.

По данни на Wells Fargo деноминираният в чуждестранна валута руски дълг е на стойност от едва 38 млрд. долара, като от тази сума приблизително 6 млрд. долара са лихви и главници, дължими през 2015 г. Валутните резерви на страната пък надхвърлят 400 млрд. долара, предава CNBC.

Oколо две трети от държавния дълг пък е в рубли, което улеснява задачата на Кремъл. Централната банка може теоретично да създаде достатъчно количество от руските пари, за да се разплати с кредиторите. Очевидно е обаче, че подобен ход създава риск от значително покачване на инфлацията. Цената на кредитирането на правителството продължава да расте, като доходността по 10-годишните деноминирани в рубли държавни облигации е около 13% в сравнение с 8,3% в края на юни.

Централната банка на Русия покачи основния си лихвен процент със 100 базисни пункта до 10,5% в четвъртък в опит да обуздае инфлацията и да укрепи икономиката на страната, която е изправена пред изпитания вследствие на санкциите от страна на Запада във връзка с конфликта в Украйна.

Credit Suisse повтори сравнително позитивния поглед върху рисковете пред държавния дълг на Русия, като добави, че очаква излишъкът по текущата сметка на страната да се увеличи през 2015 г. с оглед на комбинацията от по-слабото вътрешно търсене и спада на рублата.

И двете банки обаче изразиха загриженост за руския корпоративен дълг. "Всяка руска компания или банка, която трябва да обслужва дълга си в чуждестранна валута ще изпитва трудности, ако не генерира приходи, които са деноминирани в чуждестранна валута", посочиха от Wells Fargo.

Руските фирми дължат около 160 млрд. долара на задгранични компании майки и дъщерни предприятия, докато руските банки имат външен дълг на стойност около 200 млрд. долара. Другите сектори пък дължат общо около 300 млрд. долара.

Credit Suisse също така изрази загриженост, очаквайки корпоративните облигации да останат нестабилни, предоставяйки високорискови премии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:00 | 03.09.22 г.
fallback