Държавите със слаба икономика, през които бе планирано да минава маршрутът на отменения проект "Южен поток", разчитаха на големи печалби от изграждането, транзитни такси и по-евтин газ, пише Ройтерс в анализ, озаглавен "Югоизточна Европа изчислява загубите от отмяната на проекта "Южен поток".
Проектът представляваше най-голямата инфраструктурна инвестиция в Сърбия за последните почти 15 години, откакто бившата югославска република излезе от международната изолация с падането на режима на покойния Слободан Милошевич.
За Сърбия, която дълго време изтъкваше връзките си с православната християнска Русия, ударът е особено тежък, отбелязва Ройтерс.
През 2008 г. Сърбия продаде по-голяма част от дяловете на националната петролна компания "Нафтна индустрия Сърбия" (НИС) на руската компания "Газпром". Правителството на страната посочи на времето, че продажбата представлява "услуга за услуга" заради намеренията на Москва "Южен поток" да мине през Сърбия.
"Газпром" плати 400 млн. евро за дяловете си в НИС, което според анализатори бе изгодна сделка, за две рафинерии, мрежа бензиностанции и други. В споразумението не бе посочено, че руската страна е задължена да изгради "Южен поток".
"Продадохме им семейните скъпоценности като братя без да настояваме за гаранции, че ще изпълнят обещанията си. И никой не се осмели да се усъмни в обещанията на нашите руски братя, каза Миша Бъркич от сръбския седмичник "Нови магазин".
Сръбската страна не пази достатъчно интересите си. Русия дойде на този пазар, знаейки ясно какво иска и взе това, което искаше. Трябва да се поучим от тях, каза сръбският министър на инфраструктурата Зорана Михайлович. Тя посочи, че сръбският строителен сектор е загубил работа на стойност 300 млн. евро.
В интервю за Ройтерс Михайлович каза, че реализацията на проекта "Южен поток" е щяла да доведе до увеличаването на БВП на страната с най-малко два процента.
Взето заедно с изгубените възможности за получаване на по-евтин газ, говорим за загуби на печалби в размер на милиони евро, някои казват – 700 млн. евро, посочи Михайлович.
В България бившият енергиен министър Румен Овчаров изчисли, че загубите от транзитни такси за България ще възлязат на 600 млн. долара годишно.
Словенското издание Delo съобщи в петък, че държавната компания Plinovodi е похарчила 150 000 евро за подготовки за "Южен поток". Компанията възнамерявала да иска компенсации от "Газпром", пише Ройтерс.
(БТА)