Федералната антимонополна комисия на Руската федерация (ФАС) е инструктирала местните си подразделения да проверят цените в около 500 пекарни и 50 мелници в страната. Това бе заявено от председателя на агро-индустриалния отдел на ФАС, предава ИТАР-ТАСС.
Въпреки добрата реколта от пшеница тази година, цената на хляба в Русия се очаква да се увеличи рязко. Падащата стойност на рублата предизвиква инфлация в цените на храните. Цената на хляба ще се увеличи с 5% до 10% в близко бъдеще заради „повишаващите се цени на брашното, зърното, захарта, чуждестранните суровини, материалите за опаковки и транспортните разходи“, заяви Артем Глушченко, директор връзки с обществеността във веригата супермаркети O’Key пред руския вестник Коммерсант. Търговците на дребно са започнали да получават известия за промяната в цените от доставчиците, добави той.
Цените на зърното са свързани с международния пазар, който е вързан към долара, заяви пред Коммерсант ръководителят на руския Съюз на зърнопроизводителите Аркади Злочевски. Руската рубла загуби над 40% от стойността си спрямо долара тази година и продължава да пада, а цените в Русия продължават да се увеличават.
Производителите на зърно също така отговарят на спада на рублата като задържат част от запасите, за да увеличат приходите си, допълни той.
В четвъртък вицепремиерът на Руската федерация Аркадий Дворкович заяви, че правителството трябва да насърчи по-лесния преход при цените на храните. Така той коментира скорошните изказвания на хора от бранша, че са получили известия за повишаване на цените на хляба и пекарските изделия.
Държавата има право да „замрази“ цените на хляба, заедно с тези на други „социално важни стоки“ като прясно и кисело мляко, сметана, олио, яйца, ако стойността им за месец скочи с над 30%. Това гласи действащото федерално законодателство за търговията. Въпреки това решението да се вземе тази мярка подлежи на вземане от правителствата на републиките във федерацията, а не на централното правителство в Кремъл.