Русия разполага с ограничени възможности за достъп до един от държавните пенсионни фондове преди да застраши своя инвестиционен кредитен рейтинг, предупреждава агенция Standard & Poor’s, цитирана от Bloomberg.
Москва посяга към Националния пенсионен фонд (National Wellbeing Fund) с активи за 82 млрд. долара, след като ниските цени на петрола поставят под натиск бюджетните приходи, а западните санкции ограничиха достъпа до кредит. Сумата на разположение във фонда, създаден, за да покрива социални разходи и да оказва подкрепа за пенсионната система на Русия, е с 13% по-малка в сравнение с пика, отчетен преди три години.
Въпреки че Кремъл използва близо 20%, или 16 млрд. долара, за да помогне на компаниите с ограничен достъп до международните пазари, е възможно понижение на кредитния рейтинг. Това би могло да се случи, ако подобно намаление на активите на фонда бъде придружено с допълнителни санкции и ако цените на петрола продължат да спадат.
„Ако парите се изхарчат за подкрепа на икономиката, за подкрепа на определени компании, това може да доведе до по-голямо влошаване на фискалните буфери от това, което очакваме“, коментира анализаторът в S&P Кристиян Истърс.
Руското правителство вече насочи повече от 400 млрд. рубли (8,6 млрд. долара) от фонда към Russian Railways и други компании, измежду които операторът на фиксирани мрежи Rоstelecom, Avtodor и държавната инфраструктурна агенция.
Министерството на икономиката също даде предварително съгласие за преразпределяне на още 300 млрд. рубли от фонда.
Роснефт още веднъж поиска пари, за да финансира инвестиционната си програма, след като молбата за близо 2 трлн. рубли бе отхвърлена. Компании от производителя на газ Новатек до втората най-голяма руска банка ВТБ също имат нужда от стотици милиарди рубли.
Миналият месец S&P запази негативната перспектива и оценката си за кредитния рейтинг на Русия от BBB-, което е най-ниската инвестиционна оценка по скалата на рейтинговата компания.
Рейтингът се поддържа от „скромната позиция на нетен кредитор“ на правителството, гласи последната оценка на S&P. По данни на централната банка към края на юни външният дълг на Русия е 35% от брутния вътрешен продукт.