Русия не се готви да се отказва от сътрудничеството с Европа, но "досегашният бизнес с Европа вече е невъзможен", казва руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от ТАСС и БТА.
"Никой иска да се простреля сам в крака, като се откаже от сътрудничеството с Европа", заявява Лавров по време на заседание на Съвета за външна политика и политика в областта на обраната.
Той обаче добавя, че отношенията, които е имало между Русия и Европа в досегашния им вид вече са невъзможни, а и не са нужни на Русия. Лавров припомня, че досега според тези отношения Русия "е била длъжна да направи това или онова".
„Ние искаме равноправно сътрудничество", добавя той. Същевременно Лавров изразява увереност, че ще се извлекат поуки от настоящия период и ще има нова основа на отношенията между Европа и Русия.
Външният министър посочва, че въпросът за изолация на Русия не заслужава дори да бъде обсъждан. Той припомни, че руската икономика понася щети заради санкциите, но това е за сметка на щетите, които понасят икономиките на страните, които са въвели тези санкции.
„Важното е, че такива действия разрушават системата на международните икономически отношения и принципите, на които тези отношения се крепят", казва Лавров.
Външният министър подчертава, че е необходимо водещите страни в света отново да се договорят за принципите на международните отношения на основата на взаимозависимостта. Относно санкциите на Запада срещу Русия Лавров изразява мнение, че целта на тези санкции е смяната на режима.
„Западът не крие, че целта на антируските санкции е смяна на режима. Когато в миналото се приемаха санкции, по времето, когато аз все още работех в Ню Йорк, ставаше ли дума за Северна Корея, Иран или за други страни, приемането на санкции ставаше по такъв начин, че те да не носят вреди. Тези санкции бяха само срещу елита и не вредяха в социален аспект и на икономиките. Сега представители на западни страни казват, че трябва да се въведат такива санкции, че те да разрушат икономиката и да породят народни протести. Западът еднозначно показва, че не иска да застави Русия да смени политиката си, а да постигне смяна на режима", посочва Лавров.
По отношение на Украйна външният министър на Русия казва, че Западът е действал, като е рискувал всичко и се е опитал да надхитри Русия.
„Дълго време преди украинската криза във въздуха витаеше чувството, че нашите отношения със Запада се приближават към момента на истината", казва Лавров.
„Отлагането до безкрай на проблемите не се получава. Или ние вървим към партньорство, или прекратяваме отношенията. Уви нашите партньори волю, неволю, избраха втория път. Нашите партньори рискуваха всичко в Украйна, погазиха своите демократически принципи, подкрепиха екстремисти. Или както казват хулиганите, те искаха да ни прецакат, да ни заставят да преглътнем унижението", казва Лавров.
Министърът посочва, че според много анализатори расте несъответствието между амбициите и реалните възможности на САЩ и това несъответствие се дължи на промяната на реалността. Като пример Лавров посочва факта, че седморката на развиващите се пазарни икономики има по-голям БВП, отколкото западната седморка /Г7/.
Външният министър казва също, че САЩ не искат да се обърнат към Съвета за сигурност на ООН за мандат за операциите срещу групировката Ислямска държава, защото тогава ще трябва да се дефинира какъв статут има сирийския президент Башар Асад.
Лавров разкритикува позицията на американския държавен секретар Джон Кери, който е дал да се разбере, че Асад е фактор, който привлича терористите. Това е напълно извратена логика", казва Лавров.
Той добавя, че се създава впечатление, че операцията на САЩ срещу ИД може да служи за прикритие за постигането на по-далечна цел - смяна на режима в Сирия.
Всичко за кризата в Украйна четете тук!