На 21 ноември Украйна ще отбележи първата годишнина от демонстрациите на Майдана. Преди една година хиляди украинци излязоха на киевския площад, за да демонстират за по-голяма свобода. Вместо това те получиха повече хаос.
Междувременно Украйна е на ръба на банкрута. Ако Западът не вкара свежи пари, страната скоро няма да може да обслужва дълговете си. Само до края на тази година правителството в Киев се нуждае от 550 милиона долара, за да плати облигации с падеж до края на декември.
Пазарите вече отписаха странатa. Лихвитe по едногодишните държавни ценни книжа се извисиха до 27,5%. Това е най-високата им стойност в най-новата история на Украйна. В началото на годината те все още бяха около 10%, пише в свой анализ Die Welt.
Нерадостното положение може да се разчете и от състоянието на кредитните пазари. Там цената на хеджирането срещу фалит нарасна до рекордни стойности. Специалистите оценяват вероятността от фалит на около 64 процента. В началото на годината тази вероятност бе под 40 на сто, а дори и в разгара на въоръжения конфликт с Русия никога не надмина 60 на сто.
"Страната е на ръба на криза на платежоспособността", казва Андрю Матени, анализатор в Goldman Sachs. Скоро Украйна може да бъдат принудена да направи разсрочване. „Загубите за инвеститорите ще бъдат в размер на между 35 и 50%", каза Матени.
Стратегът на Goldman изказва на глас онова, което пазарите очакват за страната. Със 64% вероятност за фалит Украйна е третата най-рискова в това отношение страна в света след Аржентина и Венецуела. За Германия трейдърите оценяват риска от неизпълнение на задълженията на 1,7 на сто, а за Русия тази стойност вече възлиза на 17 процента.
Общият дълг на страната, включително лихвите, сега възлиза на около 65 млрд. долара, като около половината от задълженията страната е поела в твърда валута. Този дълг не може да се изплати само чрез печатане на пари от централната банка. Валутните резерви вече са паднали под нивото от 15 млрд. долара, така че и от тази гледна точка няма много място за маневриране.
Съотношението на дълга към брутния вътрешен продукт се е увеличило от 30 на сто през 2013 г. до над 50%. В международен аспект това съотношение все още е умерено, като за страните от еврозоната по силата на договора от Маастрихт съотношението между държавния дълг и БВП не може да бъде повече от 60%. Само че дадена страна може да изпадне в банкрут и при по-ниска стойност, ако кредиторите не желаят да вкарват повече свежи пари.
Финансовото състояние обаче се влошава бързо. Според изчисления на Goldman Sachs дългът скоро може да нарасне до 70 на сто от икономическия продукт на страната. Тъй като брутният вътрешен продукт се свива, това влошава тази стойност. За тази година американската инвестиционна банка очаква спад в икономическото развитие на Украйна от осем процента. Тенденцията показва колко трънлив е пътят на Киев към Европа. Това се усеща и от хората в страната. Украинската валута - гривната - загуби от началото годината почти половината от стойността си спрямо долара, а спрямо еврото спадът е най-малко от 42 процента.
Това е придружено от значително увеличение на разходите за издръжка. Инфлацията скочи през октомври до близо 20%, докато през януари инфлацията бе умерена до 0,5 на сто.
Така Украйна се завъртя в омагьосания кръг от падаща валута и високата инфлация. Ако се вгледаме в историята на световните икономики, ще видим, че много малко страни са успели със собствени сили да се измъкнат от този порочен кръг.
В отчаян опит да направи нещо централната банка увеличи на извънредно заседание в сряда вечерта лихвите до 14 на сто, като това е третото увеличение за тази година. Все повече става ясно, че Украйна не може да реши сама своите проблеми.
Стратегията на руския президент Владимир Путин да подложи под натиск съседната държава не само във военен, но и в икономически аспект, изглежда работи. „Това, което има значение, е онова, което Путин планира", казва Регис Чателие, кредитен стратег в Société Générale. „Ако конфликтът се засили, лихвите по облигациите на Украйна ще продължат да се вдигат".
Със своите постоянни провокации Путин успява да подкопае доверието на чуждестранните инвеститори в икономиката. А също така и постоянната опасност от разцепление на страната е пречка за инвестициите в Украйна. Районите около Луганск и Донецк представляват 16% от икономическия продукт на Украйна и 23% от промишлената продукция на страната.
Несгодите на Украйна удрят не само Запада, който скоро ще трябва по спешност да влее пари в страната. Също и редица индивидуални инвеститори са направили грешка с инвестициите си.
Така например легендарният фонд мениджър Майкъл Хасенстаб, който управлява Templeton Global Bond Fund, е вложил доста средства в страната. По данни на Bloomberg той държи в своя Emerging Market Bond Fonds украински облигации за 360 млн. долара. Това съответства на около 6% от възлизащия на 6,5 млрд. долара фонд.
От началото на годината фондът отчита плах ръст от 0,8%, докато конкурентните фондове растат средно с 5,4 на сто. От началото на кризата в Украйна обаче инвеститорите в Templeton започнаха да отчитат и загуба.
Всичко за кризата в Украйна четете тук!