fallback

Руската централна банка поема местния добив на злато

Западните санкции карат чуждите банки да се въздържат от сделки с руските си контрагенти, посочват източници на Ройтерс

12:25 | 11.11.14 г. 31
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Централната банка на Русия е била принудена да увеличи покупките си на злато през тази година, за да усвои вътрешното производство, което западните санкции направиха трудно за продаване в чужбина, сочат източници на Ройтерс. Покупките на злато целят и повишаване на ликвидността на валутните резерви.  Повечето от произведеното в Русия злато по принцип се продава на местни търговски банки, като Сбербанк или ВТБ, които след това могат да го препродават на централната банка или на чуждестранни банки.

Тази година обаче чуждите банки се въздържат от покупка на руско злато, след като западните сили наложиха санкции срещу страната заради Украинската криза, твърдят изтониците.

Поради това централната банка не е имал друг избор, освен да поеме вътрешното производство, което не може да бъде продадено на чуждестранни банки, два източника посочват. Централната банка е купила и голяма част от метала, който местните търговски банки са имали на разположение.

Въпреки, че санкциите не забраняват изрично на западните банки да купуват руско злато, те са предпазливи относно всяка стопанска дейност, извършвана с руските им контрагенти, съобщават източници.

"Така че стабилизация може да има, когато въпросът около санкциите се реши и централната банка спре да увеличава златните си резерви", казва източник.

Руската централна банка ускори значително покупките на злато тази година, показват данните на Световния съвет по златото, добавяйки близо 115 тона към своите резерви, срещу 77,5 тона през цялата 2013 г. и 75 тона през 2012 година.

Централните банки по света купуваха активно злато по време на финансовата криза в опит да диверсифицират своите валутни резерви, добавяйки 1800 тона за шестте години до юни 2014 г.

Руската централна банка бе сред най-активните купувачи през последното десетилетие, като запасите й почти са се утроили от края на 2004 г. насам до 1150 тона, което я прави шестият по големина притежател на злато в света сред централните банки.

По-рано този месец първият подуправител на банката Ксения Юдаева каза, че централната банката може да използва злато от резервите си, за да финансира вноса, ако е необходимо.

"Централните банки не трупат злато без причина. Такова поведение би имало смисъл при ситуация, в която доларовите резерви на руснаците вече не са от полза по някаква причина. В този слуай те ще искат да имат алтернативи, поради което страната натрупа голямо количество злато през последните години", коментира Ник Браун, анализатор в Natixis.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:28 | 05.09.22 г.
fallback