fallback

Руските банки могат да посрещнат плащанията по външните си дългове

Ако санкциите на Запада обаче продължат и след 2015 г., те ще трябва да бъдат рефинансирани от централната банка

11:54 | 22.10.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Най-големите руски банки, които са изправени пред валутен недостиг на фона на санкциите на Запада, имат буфер от 32 млрд. долара за посрещане на краткосрочните плащания по външния дълг, заяви централната банка.

"За банковия сектор като цяло проблемът с рефинансирането на външния дълг не е от системен характер", посочи в изявление Централната банка на Русия след провеждане на анкета сред 30-те най-големи кредитора през септември. "Отделни банки могат да бъдат изправени пред недостиг на външна ликвидност поради разминаване между активите и пасивите", отбеляза още регулаторът.

Фирми и банки от най-големия износител на енергия в света са изправени пред опасения за недостиг на финансирането, след като САЩ и Европейският съюз въведоха санкции срещу Русия във връзка с конфликта в Украйна. Част от мерките на Запада включват ограничаване на достъпа до международните дългови пазари, което повлия и върху покупателната сила на руската рубла, изпращайки я на последователни рекордни дъна.

Деноминирани в чуждестранни валути активи на 30-те най-големи руски кредитори достигат 32 млрд. долара, посочи в публикуван на интернет страницата си доклад за финансовата стабилност Руската централна банка. Според изследването около 70 на сто от общо 192-милиардния външен дълг е деноминиран в щатските пари.

При базовия сценарий на централната банка, според който санкциите ще бъдат преустановени през втората половина на следващата година, руските компании и банки ще изплащат външните си дългове без чужда помощ. Ако санкциите обаче продължат по-дълго, кредиторите ще трябва да бъдат рефинансирани с помощта на валутни операции на централната банка.

Централната банка на Русия планира да предложи подкрепа в размер на 50 млрд. долара чрез заеми до края на 2016 г. Данни към 10 октомври показаха, че валутните и златни резерви на страната възлизат на 451,7 млрд. долара.

Равнището на 3-годишния валутен суап рубла-долар достигна -300,5 базисни точки на 10 октомври, изпращайки нов сигнал за възможно поевтиняване на руските пари. В сряда равнището достигна -280 базисни точки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:04 | 06.09.22 г.
fallback