fallback

Русия готви жалба до СТО заради западните санкции

Санкциите са стимул за диверсифициране на руската икономика, според президентът на Руската федерация Владимир Путин

22:35 | 19.09.14 г. 13

Русия подготвя жалба до Световната търговска организация (СТО) срещу западните санкции, съобщи министър-председателят Дмитрий Медведев в интервю за ИТАР-ТАСС.

По думите му решението на организацията ще покаже доколко тя е ангажирана със Запада.

“Ние възнамеряваме да обжалваме (санкциите – бел. ред.) и сега подготвяме документите, за да оспорим действията на много от нашите партньори, включително и тези действия, които оказват натиск върху нашата икономика, които са насочени към задушаване на много от нашите фирми, или така наречените секторни ограничения”, посочва Медведев в интервюто.

Според него "в тази връзка е необходимо да се проведе пълен разбор”, за да се поготвят ответните санкции.

Медведев подчертава също така, че “СТО не е панацея, но не е и зло”. “СТО - това е просто набор от правила, които ако се спазват, това е добре, защото световната търговия, глобалните финанси трябва да се подчиняват на някои общи правила”, посочва той.

“Що се отнася до това как тези правила работят, възниква въпросът защо цяла поредица от решения, взети по отношение на нашата страна, може да се разглеждат като политизирани решения”, допълва руският премиер.

Вчера и руският президент Владимир Путин коментира, че западните държави са нарушили принципите на СТО с налагането на санкциите срещу руската икономика. Той също каза, че Москва готви жалба към СТО, тъй като е нарушен “принципът на равенство на условията за достъп на всички страни до пазарите на стоки и услуги и се игнорира принципът на лоялна и свободна конкуренция”.

Той подчертава, че присъединяването на Русия към СТО е потвърдило, че Москва изгражда отворена икономика и е готова за най-тясно сътрудничество с чуждестранни партньори, но и е “вдигнала драстично летвата” за националната конкурентоспособност.

"Бог ще ги съди, това е тяхното решение. Ние основно мислим за собствените си интереси и развитие”, допълва Путин.

Днес той продължава темата, като казва, че санкциите са стимул за диверсифициране на руската икономика.      

      

Същевременно обаче финансовият министър на страната Антон Силуанов предупреждава в интервю за информационната агенция, че Москва може да изчерпи суверенните си фондове за година и половина, ако цената на петрола се понижи.

“Не можем да раздуваме разходите в условие на спадаща икономика. И това при съвсем благоприятни външни условия и цената на петрола около 95 – 100 долара за барел. Ами ако цената падне до около 80 долара? Тогава как да се финансират разходите? Има риск да използваме средствата от резерва и при неблагоприятната външна икономическа ситуация можем да ги изхарчим за година – две. И после какво?”, коментира Силуанов.

“Темпът на растеж се забавя, икономиката все още не е в най-добро състояние”, признава още той и допълва, че увеличаването на публичните разходи създава рискове пред икономиката.

Силуанов допълва, че правителството е решило да спазва фискалните правила.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:41 | 10.09.22 г.
fallback