Руският президент Владимир Путин заяви, че Москва ще въведе ответни санкции само ако те са в полза на местни производители, а не просто с цел да отвърне. По думите му с този въпрос в момента се занимава правителството.
"Ако правителството стигне до извода, че подобни стъпки съответстват на интересите на нашата икономика, ние ще го направим", посочи президентът, цитиран от ИТАР-ТАСС. "Ако това е просто да покажем твърдост... ние няма да го направим", допълни той.
Владимир Путин изтъкна, че конкретните мерки все още не са коментирани. "Какви конкретни стъпки ще бъдат предприети и дали... нека правителството помисли и направи предложения", каза президентът.
Президентът подчерта, че санкциите са инструмент за влияние. "Политиката на санкции винаги води до негативи, включително и за тези, които използват този инструмент", отбеляза Путин.
"Ние сме запознати с данните за загубите, понесени от европейския и американския бизнес в резултат на руската реакция. Но, както казваме в такива случаи, това не е нашият избор", коментира руският държавен глава.
По думите му новият пакет от санкции срещу Русия, който бе обявен от западните сили, изглежда "странно", защото подкопава мирния процес, който бе договорен в Украйна.
"Що се отнася до санкциите, които бяха въведени днес и вчера, те изглеждат странно", каза Путин.
Роснефт, Транснефт и Газпромнефт, както и производители на стоки и суровини с възможна двойна употреба, са обект на новите санкции на Европа срещу Русия, показаха публикуваните в Официалния вестник на ЕС ограничителни мерки.
Въведени са и допълнителни ограничения пред финансирането на петте руски държавни банки - "Сбербанк", "Газпромбанк", "Внешкономбанк", "Россельхозбанк" и ВТБ.
Мерки са предприети и срещу "Уралвагонзавод, "Оборонпром" и "Обединена авиостроителна корпорация".
В "черния списък" на ЕС са включени още "Сириус", "Станкоинструмент", "Химкомпозит", "Калашников", Тулският оръжеен завод, "Технологии за машиностроенето", "Высокоточные комплексы", концернът ПВО "Алмаз-Антей" и НПО "Базальт".
В списъка са и още 24 физически лица, сред които шефът на концерна Ростех Сергей Чемезов, премиерът на самообявилата се Донецка народна република Александър Захарченко, Владимир Жириновски, зам.-говорителите на Държавната Дума Владимир Василев, Иван Мелников, Игор Лебедев и Николай Левичев.
С тях физическите лица, на които се забранява да пътуват в ЕС и чиито активи се блокират, нарасна до 119 имена.