Конфликтът по оста Брюксел-Москва и засилващият се натиск върху Русия могат в крайна сметка да доведат до разширяване на движението, противопоставящо се на т. нар. петродолар. Най-голямата опасност за това може би е свързана с Китай и плановете на местните власти да увеличат глобалната роля на юана, пише руският портал "Вести".
Във връзка със засилващите се геополитически конфронтации Русия и Китай обсъждат създаването на алтернативна система за междубанкови трансакции, която ще бъде подобна на международната система за банков превод SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Това обяви първият вицепремиер на Руската федерация Игор Шувалов след проведените в сряда в Пекин разговори.
"Да, тази идея бе обсъдена и подкрепена", отвърна той на въпрос за възможното създаване на аналог на SWIFT под контрола на Москва и Пекин.
SWIFT е международна информационна система за междубанкови преводи и извършване на плащания. Известна е също като SWIFT-BIC (Bank Identifier Соdes), BIC Code, SWIFT ID или SWIFT Code. Създадена е през 1973 г., като съоснователи са 239 банки от 15 страни.
В момента в състава на SWIFT попадат повече от 9 000 банки от 209 страни. Годишно през системата преминават около 2,5 млрд. платежни нареждания.
Преди две седмици агенция Bloomberg представи информация, че британските власти са предложили на Запада да ограничи достъпа на Русия до SWIFT.
Според експерта в сферата на финансите и финансовото право Ричард Рийд, ако подобни мерки бъдат предприети, ефектът от тях ще бъде усетен най-силно в краткосрочен план, но в бъдеще Русия ще бъде в състояние да намери алтернативно решение на проблемите си.
"Ограничаването на достъпа на Русия до системата SWIFT в краткосрочен план ще бъде доста болезнено за финансовите и търговските дейности на руските компании. В дългосрочен план обаче ефектът може да е обратен на желания – голямата част от потока на руските международни плащания ще се прехвърли към други по-малко контролирани финансови канали. В резултат на това плащанията на Русия в бъдеще може изобщо да не попадат под каквито и да е санкции", изтъкна Рийд.
Според Шувалов руските и китайските ръководители са обсъдили и създаването на съвместна рейтингова агенция. По думите му конкретните детайли по въпроса ще бъдат изготвени до края на 2014 г.