На фона на поредните западни санкции заради кризата в Украйна Русия възнамерява да стопли икономическите си отношения с Китай. Тази стратегия обаче може да се окаже високорискова, пише AFP, цитирана от Yahoo Finance.
На 1 септември – далеч от боевете в Украйна и заплахата от нови санкции – президентът Владимир Путин даде старт в Източен Сибир на определяния като „най-големия строителен проект в света“. Дългият 4 000 км газопровод „Силата на Сибир“ ще свързва газовите полета в Якутия с Японско море и с китайската граница.
От 2018 г. „Силата на Сибир“ за пръв път ще позволи на Москва да снабдява Китай с природен газ чрез газопровод по силата на 30-годишен договор на стойност 400 млрд. долара. Краят на 10-годишните трудни преговори с Пекин с подписването на договора през май бе огромен успех за Путин.
Китайските власти са доволни, тъй като се нуждаят от допълнителни енергийни източници, за да задоволяват растящото потребление. Европа от своя страна, разклатена от поредния газов спор между Москва и Киев, засили решимостта си да намали своята зависимост от руските изкопаеми горива.
Сключеният между руския газов гигант и китайските управляващи договор „ще осигури трамплин на Газпром за пълномащабна диверсификация в региона на Азия и Тихия океан в момент, в който продажбите й в Европа са под натиск“, анализира ситуацията руският клон на рейтинговата агенция Moody's Investors Service.
Но международната компания за присъждане на кредитен рейтинг предупреди за предизвикателствата пред завоя на изток заради „способността на Китай да оказва натиск върху цените и мащабите на необходимите инвестиции, което би могло да окаже влияние върху бъдещата рентабилност на нефтения и газов сектор на Русия".
В средата на август Wall Street Journal изчисли, че от началото на годината рекордните 30% от руските петрол и газ са се насочили към Азия. Миналата седмица енергийният министър на русия Александър Новак увери, че износът на горива за Азия може да се удвои. Той разкри, че Москва води разговори с редица азиатски дружества, които имат желание да инвестират в проекти за добив на втечнен природен газ в Далечния изток на Русия.
От своя страна China National Petroleum Corporation (CNPC) разширява присъствието си в Русия. Китайската енергийна компания държи 20% от проекта за добив на втечнен природен газ на полуостров Ямал в Арктика заедно с руската Novatek Group и френската Total.
Тази седмица Владимир Путин предложи на китайците участие в огромното находище Ванкор, което се счита за най-ценното в Източен Сибир.
В момента руското производство на петрол губи инерция, а за проектите, нужни за съживяването му, са необходими огромни инвестиции. В резултат на това Москва няма голям избор освен да сближи взаимоотношенията си с Китай.