Президентите на Русия и Украйна Владимир Путин и Петро Порошенко са обсъдили в телефонен разговор първоначалните стъпки за приключването на кръвопролитните битки в Източна Украйна, съобщава РИА Новости.
По думите на говорителя на Путин Дмитрий Песков мненията и на двамата за възможните пътища за решаване на кризата в голяма степен са съвпадали.
„Продължи обсъждането на военната и хуманитарна криза в Украйна. Лидерите обмениха мнения за това какво трябва да се направи приоритетно за бързото прекратяване на кръвопролитията“, посочва Песков пред журналисти.
Това е първият разговор между Путин и Порошенко след срещата им в нощта на 27 август в Минск и се явява продължение на дискусиите в беларуската столица, посочва ИТАР-ТАСС. Засега обаче не се предвижда нова лична среща между двамата.
Междувременно напрежението между Москва и Киев продължава да се засилва, след като Русия обвини Украйна за гибелта на руския фоторепортер Андрей Стенин. Специална експертиза е установила, че в началото на август Стенин е бил убит в автомобил, докато е пътувал с цел изпълнение на служебните си задължения. Автомобилът е открит близо до Донецк, изгорен и изоставен на магистралата.
Последните си снимки от Югоизточна Украйна журналистът е изпратил на 5 август, след което е изчезнал. Според руските власти той е загинал след стрелба на украински военен конвой.
Още санкции срещу Русия
Според публикации в CNBC в петък Европейският съюз (ЕС) ще решава за новите санкции срещу Русия, които подготвя. Според източници на изданието плановете предвиждат въвеждане на ограничения за сектора на услугите.
Според информация на Ройтерс санкциите ще бъдат обсъдени още днес от постоянните представители на държавите от ЕС в Брюксел и приети до петък, като се предвижда да се затрудни достъпът до финансиране за руските компании, включително да се забранят синдикираните кредити за руския бизнес.
Според FT лидерите на ЕС обмислят и бойкот на Световното първенство по футбол през 2018 г., на което Русия трябва да е домакин. Според проектодоклад, който циркулира из столиците в ЕС, Брюксел обмисля дали да не препоръча изключването на Русия от „Международни културни, икономически и спортни събития“, включително състезанията от Формула 1, Европейското първенство по футбол, както и Мондиала.
Според дипломати бойкотът на Световното по футбол през 2018 г. едва ли ще е сред санкциите, които ще бъдат одобрени тази седмица. Някои дипломати показват обаче изключителен ентусиазъм по отношение на идеята.
FT припомня, че след руската инвазия в Афганистан през 1979 г. САЩ са бойкотирали Олимпийските игри през 1980 г. в Москва, което е било прецедент за времето. Четири години по-късно Източният блок пък бойкотира игрите в Лос Анджелис.
„Бойкотирането на международни спортни събития определено се усеща като втора Студена война“, коментира Муджтаба Рахман от консултантската компания Eurasia Group. Според него подобно действие би имало далеч по-голям ефект, отколкото финансовите санкции.