Украйна възроди идеята да потърси съветското си наследство. Правителството в Киев създава междуведомствена група, която да защитава интересите на страната при решаването на въпроса за наследството на СССР, съобщава ИТАР-ТАСС.
Предвижда се да бъде направен опис на имуществото, което би могло да принадлежи на Украйна, и да си потърси активите, включително и по съдебен път.
Още през март министърът на правосъдието Павел Петренко съобщи, че Киев подготвя съдебни искове на стойност 80 млрд. долара заради приноса на Украйна към Държавната спестовна банка на някогашния СССР.
“Говорим за валутните ценности, които Руската федерация е получила по наследство от Съветския съюз, като това е сумата без никакви индексации. С тях сумата достига 130 млрд. долара”, посочи Петренко.
Сегашното решение предвижда, освен парите от някогашната Държавна спестовна банка, Украйна да си потърси и недвижими имоти в чужбина, в които в момента се помещават предимно дипломатически мисии.
Преговори за разпределение на имуществото на бившия Съветски съюз се водят още от първата година на украинската независимост. До днес обаче Москва и Киев не са постигнали споразумение.
Дори проруският президент на Украйна Виктор Янукович, който беше прогонен от страната си през февруари, говореше за възстановяване на активи под формата на злато, валута и недвижими имоти.
Също през март от украинското външно министерство обявиха, че Киев има право на малко над 16 на сто от активите на бившия Съветски съюз.
Междувременно руското външно министерство обяви, че за да започнат преговорите, Украйна трябва да плати 20 млрд. долара компенсации.
Киев междувременно обяви, че ще прати свой собствен конвой до раздираните о конфликти източни региони на Украйна, съобщава FT. В момента хуманитарният конвой е на път към Луганск, като маршрутът е бил договорен с Международния комитет на Червения кръст.
“Украйна не може да остави гражданите, които са станали заложници на терористи в окупираните територии", коментира Святослав Цехолко, говорител на президента Петро Порошенко.
Не е ясно обаче как конвоят ще бъде въведен в Луганск, който все още е под контрола на проруските бунтовници.
Международният комитет на Червения кръст е натоварен със задачата да ръководи хуманитарната помощ за регионите, където правителствените сили се борят със сепаратистите.
Същевременно Русия също изпрати своя помощ за източните региони, но Украйна отказва да допусне камионите. Заради граничния и митнически контрол има голяма вероятност конвоят на Киев да стигне до целта си преди този на Москва.
От украинското правителство смятат, че хуманитарната помощ е трик от страна на Кремъл да се представи в положителна светлина пред рускоговорящото население на Източна Украйна, а всъщност е уловка за военна инвазия. “Нивото на руския цинизъм няма граници”, коментира премиерът Арсений Яценюк.
В отцепническите региони има огромна нужда от хуманитарна помощ. Предполага се, че около половината от населението на Луганск е избягало заради обстрела между сепаратистите и правителствените сили. Останалите там хора обаче нямат електричество, вода и телекомуникации от известно време насам.