Дания, Литва и Кипър ще бъдат най-засегнатите от руското ембарго на европейски храни, сочат данни на EuroMonitor.
Делът на износа на селскостопанска продукция на трите държави за 2013 г. е най-висок от общия обем на експорта им през миналата година – съответно над 16 на сто в Дания и над 14 на сто в Латвия и Кипър.
Първата петица на най-засегнатите държави се допълва от Гърция и Латвия, а топ десет – от Испания, Холандия, Полша, Хърватия и България.
Както съобщи Министерството на икономиката и енергетиката за Investor.bg обаче, за страната ни водещи за износа към Русия са стоки като вина и спиртни напитки, тютюни, консервирани плодове и зеленчуци, които засега не попадат в ограничителния списък.
Износът на храни и селскостопански продукти от ЕС към Русия възлиза на общо 15,463 млрд. долара през 2013 г., което представлява 9,7% от общия обем на експорта на ЕС към Руската федерация.
Прякото въздействие върху икономиката на ЕС като цяло няма да бъде голямо, но санкциите трябва да се разглеждат в по-широкия контекст на слабата руска икономика и повишените рискове, които геополитическата нестабилност в Украйна и влошаването на отношенията с Русия носи на ЕС във време на слаб растеж, коментират от EuroMonitor.
EuroMonitor предупреждава, че наложените санкции може да подействат като „автогол за Русия“, тъй като инфлацията в страната може да се повиши. През 2013 г. инфлацията в Русия е достигнала 6,8%, показват данните.
Русия ще трябва да засили вътрешната селскостопанска продукция и да търси нови доставчици на хранителни продукти, които ще бъдат по-отдалечени, а това ще увеличи разходите за внос.
Същевременно статистиката сочи, че потребителските разходи в Русия за храни и безалкохолни напитки са високи - 30,5% от общите потребителски разходи в страната през 2013 г. При най-бедните домакинства делът на разходите за храна надвишава 40 на сто, т. е. ситуацията ще рефлектира върху домакинствата, като най-тежко ще е отражението върху средната класа и бедните руснаци.