За пореден път Западът предупреди Русия, че ще наложи нови санкции, ако Москва не направи повече, за да сложи край на конфликта в Източна Украйна, където споразумението за прекратявано на огъня между рускоговорещите бунтовници и правителствените сили се пропуква, пише Ройтерс.
Същевременно водещи американски бизнес организации публично се противопоставиха на едностранното налагане на нови санкции от Белия дом срещу Русия. Според тях санкциите само ще навредят на американските служители, а цената им ще бъдат работните места, информира Financial Times.
Американската търговска камара и Националната асоциация на производителите предприеха необичаен ход, като закупиха рекламно пространство в местната преса, за да изразят гласно недоволството си. Инициативата идва на фона на възобновените дискусии в Белия дом за нуждата от оказване на допълнителен натиск върху руския президент Владимир Путин заради продължаващата дестабилизация на Украйна.
Във вторник, по-малко от 24 часа, след като бе договорено двустранно прекратяване на огъня, бунтовниците свалиха украински военен хеликоптер, като загинаха всички девет души на борда. Случилото се принуди украинския президент Петро Порошенко да заповяда на войските да отвръщат на огъня, ако бъдат атакувани. Той заяви, че може да отмени напълно временното мирно споразумение.
По думите на говорителя на украинското правителство бунтовниците са нарушили споразумението 44 пъти от началото на седмицата. Москва отрича западните обвинения, че е позволила на своите бойци да преминат на украинска територия с тежко въоръжение. Войските просто били разположени до границата с цел оказване на натиск върху Киев.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери разкри междувременно, че Вашингтон работи по подготовката на нов кръг от санкции срещу Русия с партньорите си от Европейския съюз, които са домакини на среща в Брюксел в края на седмицата.
Не всички европейски лидери подкрепят идеята, но британският външен министър Уилям Хейг каза, че, ако Русия „не спре потока от въоръжени и не спре да оказва подкрепа на незаконно въоръжени сепаратистки групи“, то санкциите „непременно ще бъдат по-тежки“.
Говорителят на държавния депаратамент на САЩ Мари Харф заяви от своя страна в сряда, че Русия трябва да подсигури границите си, да спре потока от бойци и оръжия към Украйна, да призове сепаратистите да прекратят огъня и да помогне за освобожаването на наблюдателите от Организация за сигурност и сътрудничество в Европа.
Германският канцлер Ангела Меркел даде да се разбере, че тя също очаква повече действия от страна на Путин, с които той да покаже, че подкрепя споразумението за прекратяване на огъня, сключено с Петро Порошенко. Срокът му обаче е до петък.
Вашингтон и Брюксел координират плановете си за налагане на още санкции за определено време върху критични за руската икономика сектори, сред които са финансовият, енергийният и отбранителният сектор. Дипломатите определят техническата работа по този „трети кръг“ забрани като почти завършен, но държавите членки на Европейския съюз са разединени за момента, в който те да бъдат наложени.
Като цяло американският бизнес е притеснен, че конкурентите му в Европа и особено Китай ще извлекат ползи, ако Вашингтон действа сам. Бизнес лидерите твърдят, че американските власти са станали прекалено зависими от санкциите като инструмент на външната политика, въпреки че често именно частните компании страдат най-много.