fallback

И без Украйна Русия отдавна е във война

Путин подобри рейтинга си с анексирането на Крим - точно както стартира чеченската война, която го изтласка до властта, пише Forbes

12:55 | 15.06.14 г. 32
Автор - снимка
Редактор

Западът може и да е фокусиран в последно време върху проблемите в източната част на Украйна на фона на заплахите за нахлуване, които идват от Русия. Само че Кремъл отдавна води война, която взе стотици хиляди жертви и оказа доста по-голямо влияние на руското общество, отколкото конфликтът с Украйна би могъл някога да има, пише Forbes.

Анексирането на Крим беше ход, с който руският президент Владимир Путин значително подобри рейтинга си. Стартирането на Втората чеченска война обаче го изтласка до властта. Петнадесет години след като започна, тази война не показва никакви признаци за завършек, пише изданието.

Северен Кавказ е регион, растърсван от насилие от десетилетия насам. Само през първите четири месеца на 2014 г. там са убити над 110 души в терористични атаки. Това е област, в която бедността и безработицата се ширят и в която Кремъл поддържа серия от наказателни и девиантни дейности, включително корупция, хегемония на кланове, беззаконие и държавно подкрепяна жестокост, в опит да преодолее влиянието на ислямските бунтовници.

Тези усилия се провалиха и контролът на Кремъл над Северен Кавказ е строго ограничен извън главните градове в региона. Неотдавна Путин разтърси политическия си елит, като назначи нов президентски пратеник за феодалния окръг Северен Кавказ в опит да се справи веднъж завинаги със ситуацията. Както и по-ранните му опити обаче, този също е обречен на провал.

Путин изгради репутацията си на базата на отговора на взривовете в жилищни сгради в три руски града през септември 1999 г. При атаките загинаха над 300 души. Около взривовете се завъртяха различни спекулации. Кремъл обвини чеченците за атаките, но след като беше открита невзривена бомба в четвърти руски град, плъзнаха слухове, че атентатите са планирани от руски агенти. И въпреки че Путин започна Втората чеченска война един месец по-рано, бомбените атентати предизвикаха вълна от патриотичен плам и буквално го тласнаха към президентския пост. Така той стана и продължава да бъде военновременен лидер, посочва изданието.

Владимир Путин се възползва от нестабилността в Северен Кавказ, за да изгради авторитарен вертикал на властта в Русия. След избирането му за президент през 2000 г. той незабавно централизира икономическите и политически сили. Окуражен от този успех, той официално обяви края на Втората чеченска война през април 2002 г. Новината обаче беше фатално преждевременна.

По-малко от месец по-късно бунтовници в Северен Кавказ започнаха двугодишна кампания срещу тероризма в Русия. Една от акциите беше в училището в Беслан през 2004 г., в която бяха убити близо 200 деца. Вследствие Путин обяви централизираните назначения на областни управители и “ремонт” на избирателната система в страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:23 | 14.09.22 г.
fallback