fallback

Икономиката на Крим върви надолу въпреки присъединяването към Русия

Прекъснатите връзки с Украйна лишават полуострова от хранителни стоки, банкови услуги и туристи, а цените могат да скочат с 25-50% в идните месеци

16:54 | 06.06.14 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Страстите около геополитическата криза, разпалени от руското анексиране на Крим, изглежда се охлаждат. Но по всичко личи, че за 2-милионното население на Крим се задава друга криза, пише Bloomberg Businessweek.

Въпреки културните и исторически връзки на полуострова с Русия Украйна е неговата икономическа връзка, снабдявайки региона с всичко – от хранителни стоки през банкови услуги до украински летовници, които формират 70% от кримския туризъм. След като тези връзки се скъсаха, Крим е изправен пред опасност от задълбочаване на икономическите проблеми.

Туристическата индустрия се срина, в банковата система има смут, а цените растат, след като Русия спира доставките от Украйна. Дори McDonald’s избяга, затваряйки три ресторанта на полуострова. Русия обеща помощ, включително и план за създаването на регион в Крим по подобие на казината в Лас Вегас. Но помощта няма да дойде достатъчно бързо, за да разреши това, което кримският премиер Сергей Аксьонов описва като „временно икономическо затруднение“.

Ударът за туризма е особено тежък. Хотели, които принципно биха били напълно резервирани през май, едвам достигнаха 10% заетост, сподели директорът на кримска туроператорска агенция по време на туристическо изложение в Москва миналия месец, твърди Moscow Times.

Министърът на туризма на Крим изчислява, че половината от населението на полуострова припечелва от дейности в сектора.

Цените на хранителните стоки растат, след като граничният котрол ограничава доставките за региона, споделят от базирания в Киев Международен център за политически изследвания.

Руските митнически власти, позовавайки се на регулации в здравеопазването и на други забрани, отказват да приемат някои от доставките, идващи от Украйна. Именно те формираха 80% от съдържанието на рафтовете в супермаркетите в Крим, разкрива анализаторът в Центъра Ярослав Ковалчук.

„Изчислихме, че цените може да скочат с 25% или дори с 50% през следващите няколко месеца“, казва той. След като Русия увеличи пенсиите на кримските пенсионери с 50% и обеща, че ще повиши заплатите в публичния сектор, то, според Ковалчук, „те няма да усетят поскъпването“.

Спирането на дейността на контролираните от Украйна банки в Крим и приемането на руската рубла като официална валута от 1 юни за сметка на гривната само увеличават трудностите. Почти всички банки на полуострова са затворени, оставяйки клиентите в ръцете на руския фонд за гарантиране на влоговете, за да им върне спестяванията. А Русия гарантира суми за не повече от 20 000 долара. Повечето трансакции в Крим се осъществяват само в кеш, защото дебитните и кредитните карти са вече неизползваеми.

Брутният вътрешен продукт на глава от населението в Крим е около 2 500 долара – почти една четвърт от показателя само за украинската столица Киев. Русия обеща, че през следващото десетилетие ще налее до 48 млрд. долара в кримската икономика, включително за построяването на нови пътища, летища и 5-километров мост, който да свързва полуострова с континентална Русия.

И все пак няма гаранции, че Русия ще изпълни обещанията си, тъй като нейната собствена икономика се е насочила към рецесия.

Към момента изглежда, че Крим е откъснат от света много повече, отколкото е бил някога. Дори доставките през Черно море – още една икономическа опора за полуострова – буквално спряха заради ситуацията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:03 | 11.09.22 г.
fallback