Пекин и Москва не успяха да постигнат споразумение за доставките на руски газ за Китай в първия ден на визитата на Владимир Путин в Поднебесната империя, предава WSJ. Новината е сигнал, че ценовите разногласия между двете страни продължават да са пречка пред реализирането на дългоочакваната сделка.
Руският президент се срещна с китайския си колега Си Дзинпин в Шанхай по време на регионална конференция по сигурността. Двете страни обсъждаха подписването на 30-годишен договор, който ще позволи на газовия гигант Газпром да направи стратегически завой към Азия, след като Европейският съюз (ЕС) даде заявка да се освободи от енергийната хватка на Москва.
ЕС ускорява плановете си за намиране на алтернативни източници на газ, опитвайки се да осуети усилията на Газпром да увеличи присъствието си на континента. Всичко това идва на фона на опасенията около ситуацията в Украйна, която все още може да доведе до цялостно прекъсване на доставките на газ за Стария континент.
"Руснаците се нуждаят много силно от тази сделка с Китай. Те трябва да изпратят сигнал към Брюксел, както и към някои страни от ЕС, че това е една стъпка, която е икономически рентабилна, както и че са намерили нов пазар за природния си газ", заяви Шамил Еникеев, експерт в Оксфордския институт за енергийни проучвания.
Основната пречка пред постигането на споразумение между Пекин и Москва е цената на енергийната суровина. Въпреки това според китайската информация агенция Xinhua след срещата си във вторник китайските и руските лидери са подписали съвместна декларация, призоваваща за възможно най-бързото реализиране на мащабния проект.
Главният изпълнителен директор на Газпром Алексей Милер посочи, че Русия в никакъв случай не се е отказала от постигането на споразумение. "Преговорите продължават без спиране. Страните търсят компромис", посочи той.
Газпром осигурява около 30% от използвания от Европа газ, като около 50 на сто от него преминава през Украйна. Руската компания настоява за възходяща корекция на цената, за да може да компенсира много по-ниската стойност на вътрешния пазар, който се субсидира от правителството.
През 2013 г. енергийният гигант постигна печалба от 2,1 млрд. рубли (60 млн. долара) от продажбата на 174 млрд. куб. метра в Европа, реализирайки далеч по-висок марж на печалбата, отколкото на руския пазар. Там компанията спечели едва 794 млн. рубли от продажбата на 243 млрд. куб. метра от синьото гориво.
Повече вижте във видео материала.