IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Украйна се нуждае от поне 4,2 млрд. долара за рекапитализация на банките

Страната преживява период на банкова неплатежоспособност и консолидация, споделя гуверньорът на Централната банка на Украйна Степан Кубив

08:44 | 16.05.14 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Според&nbsp;Raiffeisen Bank Internationл на украинските кредитори са необходими от 3 млрд. до 5 млрд. долара. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Според Raiffeisen Bank Internationл на украинските кредитори са необходими от 3 млрд. до 5 млрд. долара. Снимка: Ройтерс

Украинските банки се нуждаят от поне 50 млрд. гривни (4,2 млрд. долара) до 60 млрд. гривни свеж капитал. Това твърди гуверньорът на Централната банка на Украйна Степан Кубив, който е по-песимистичен от прогнозите на най-голямата чуждестранна банка, оперираща в бившата съветска република, пише Bloomberg.

Moнетарните власти се опитват да запазят платежоспособността на банковата система, след като руската анексация на Крим и войната срещу проруските сепаратисти в източната част на страната изгониха чуждестранните инвеститори, а редица банкови клонове в областите, обхванати от насилие, бяха затворени.

Икономиката на Украйна може да се свие с 5% тази година, предупреди Международният валутен фонд (МВФ) на 1 май – точно преди напрежението да ескалира още.

Украинската банкова система най-вероятно ще бъде на загуба в продължение на една или две години, след като месните и чуждите банки замразиха своите операции, докато не получат повече яснота за бъдещето на страната, смятат анализатори от Raiffeisen Bank International AG. Според тях на украинските кредитори са необходими от 3 млрд. до 5 млрд. долара за рекапитализация, особено след като поевтиняването на украинската гривна влоши капиталовата им адекватност.

Именно австрийската Raiffeisen е най-голямата чужда банка, осъществяваща дейност в Украйна.

„Украйна преживява период на банкова неплатежоспособност и консолидация“, сподели Кубив в интервю по време на годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), провела се във Варшава. „Нашите предварителни оценки надвишават минимално тези на Raiffeisen.“

„Украинските банки са изправени пред срес тестове, които прилагат сценарии за девалвация на гривната от 25% и 50% при около 8% за долара“, каза още гуверньорът на централната банка. До края на юли тази година най-големите 15 банки в страната трябва да преминат през стрес тестовете, а още 20 – до октомври, гласи правителствен документ, предоставен на МВФ миналия месец.

„Има твърде много банки, много от които не са жизнеспособни“, заяви от своя страна президентът на ЕБВР Сума Чакрабарти в началото на есдмицата. „Най-вероятно ще има консолидация в сектора.“

Гривната, която се търгуваше при курс от 8,24 за един долар на 31 декември, поскъпна с 0,9% вчера до 11,825 гривни за долар. 30-процентният спад в стойността на украинските пари от началото на годината им отрежда първо място сред най-зле представящите се 170 валути, чието движение Bloomberg следи.

„Решението на Украйна да премине към плаващ валутен курс през февруари беше правилно, дори когато спекулативният елемент на пазара държи гривната слаба“, сподели още Кубив. „В обозримо бъдеще ще сведем до минимум този спекулативен компонент. Валутният курс ще отговаря повече на фундаментите.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 4 rate down comment 2
абитуриент
преди 10 години
АДМИРАЦИИ......!!!!!?????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 4
michaelis
преди 10 години
еми да колега ама на хората не им се нрави моето мнение, те си боготворят банките, и има харесва да бъдат ограбвани и лъгани ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 4
michaelis
преди 10 години
Иии да те питам още твоята кръвоносна система като има печалби ти какво видя от тях пита се тук в задачата ммм ? Видял си ай да не казвам какво, ама като загубят, кой плаща загубите пак се пита в задачата ммм ? Ами аз и ти колега, за да спасим де викаш ти, ей за тва никви депозити и никво взимане даване с тея *** ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 4
michaelis
преди 10 години
Сега всички тряя да работим да спасяваме банките, *** съм им майката на банките, всичко що се изкара, само в твърди метали, дали Паладии, Платина, Злато, Сребро и никви депозити ше ги *** в измамниците, бездънни ями само си играят покер там и им плащат данъкоплатците къщите, колите, бонусите, ***, шмъркотици и т.н. Просто да го духат банките тва само мога да кажа аз ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 5
michaelis
преди 10 години
младеж ше те замоля особено за България да ми говориш простотии, питай чичо си Костов със Сребърния Фонд и раздаването на куфарчета и от банкерите направили кризата по време на Виденов и той отнесе парсата тогааа, Искуствено фалирали и не знам си кви пирамиди и структури и обраха на хората парите, кръвоносна система били, рак са те рак по цялото тяло тея банки. Кат стане пак така купи си злато на него нищо му нема от 10К г. насам, ни се преебва от времето ни стойността му се губи ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 2
Lucifer
преди 10 години
Няма нищо по-прекрасно, по-дисциплиниращо и по-пазарно от фалита! Именно "защитата" на банките от фалит ги прави изключително безотговорни, нагли за да не кажа направо гнусни. Липсата на възможност за фалит изкривява пазара, деформира го, няма нищо либерално а даже и социално, в оправданията от рода на "прекалено големи за да фалират". Гарантираната невъзможност от фалит е липса на пазар!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
bgMan
преди 10 години
Ама как на порции ни ги представят.Всеки ден по малко та да ги преглътнем по-лесно.Иначе ако кажат честно колко ще излезе цялата авантюра, например няколкостотин милиарда, доста страни ще скочат против.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 5
MZ/X
преди 10 години
Депозитите в банките според теб на кого са? България от 1997-*** година е много добър пример какво става, когато държавата не спаси банките!Банките са кръвоносната система на една държава! Може да ги оставим да фалират, но тогава и цялата държава ще фалира заедно с тях!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 6
michaelis
преди 10 години
айде пак, за банките за банките всичко за банките, народа тъй или иначе да го духа, *** майка им банкерска да *** ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още