fallback

Украйна се нуждае от поне 4,2 млрд. долара за рекапитализация на банките

Страната преживява период на банкова неплатежоспособност и консолидация, споделя гуверньорът на Централната банка на Украйна Степан Кубив

08:44 | 16.05.14 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Украинските банки се нуждаят от поне 50 млрд. гривни (4,2 млрд. долара) до 60 млрд. гривни свеж капитал. Това твърди гуверньорът на Централната банка на Украйна Степан Кубив, който е по-песимистичен от прогнозите на най-голямата чуждестранна банка, оперираща в бившата съветска република, пише Bloomberg.

Moнетарните власти се опитват да запазят платежоспособността на банковата система, след като руската анексация на Крим и войната срещу проруските сепаратисти в източната част на страната изгониха чуждестранните инвеститори, а редица банкови клонове в областите, обхванати от насилие, бяха затворени.

Икономиката на Украйна може да се свие с 5% тази година, предупреди Международният валутен фонд (МВФ) на 1 май – точно преди напрежението да ескалира още.

Украинската банкова система най-вероятно ще бъде на загуба в продължение на една или две години, след като месните и чуждите банки замразиха своите операции, докато не получат повече яснота за бъдещето на страната, смятат анализатори от Raiffeisen Bank International AG. Според тях на украинските кредитори са необходими от 3 млрд. до 5 млрд. долара за рекапитализация, особено след като поевтиняването на украинската гривна влоши капиталовата им адекватност.

Именно австрийската Raiffeisen е най-голямата чужда банка, осъществяваща дейност в Украйна.

„Украйна преживява период на банкова неплатежоспособност и консолидация“, сподели Кубив в интервю по време на годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), провела се във Варшава. „Нашите предварителни оценки надвишават минимално тези на Raiffeisen.“

„Украинските банки са изправени пред срес тестове, които прилагат сценарии за девалвация на гривната от 25% и 50% при около 8% за долара“, каза още гуверньорът на централната банка. До края на юли тази година най-големите 15 банки в страната трябва да преминат през стрес тестовете, а още 20 – до октомври, гласи правителствен документ, предоставен на МВФ миналия месец.

„Има твърде много банки, много от които не са жизнеспособни“, заяви от своя страна президентът на ЕБВР Сума Чакрабарти в началото на есдмицата. „Най-вероятно ще има консолидация в сектора.“

Гривната, която се търгуваше при курс от 8,24 за един долар на 31 декември, поскъпна с 0,9% вчера до 11,825 гривни за долар. 30-процентният спад в стойността на украинските пари от началото на годината им отрежда първо място сред най-зле представящите се 170 валути, чието движение Bloomberg следи.

„Решението на Украйна да премине към плаващ валутен курс през февруари беше правилно, дори когато спекулативният елемент на пазара държи гривната слаба“, сподели още Кубив. „В обозримо бъдеще ще сведем до минимум този спекулативен компонент. Валутният курс ще отговаря повече на фундаментите.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:01 | 14.09.22 г.
fallback