В основата на кризата между Русия и Украйна всъщност стои една цел – прокарването на „Южен поток“, смята бившият чешки премиер Мирек Тополанек, цитиран от Prague Post. Той прави аналогия с кризата от началото на 2009 година, когато Русия спря доставките на ЕС през територията на Украйна. Именно това даде тласък на зациклилите преговори по „Северен поток“.
Тополанек беше премиер на Чехия в периода 2006 – 2009 година и трябваше да „преведе“ страната си през тежките зимни месеци, когато Москва спря газовите доставки. Според него сега ЕС прави същите грешки, както и през 2009 година.
Интересите на Русия са да изгради „защитна зона“ от страните, които ще бъдат засегнати от конфликта с Украйна, коментира още Тополанек. Други потенциални центрове на руски интерес са Молдова, Беларус и Азербайджан. Според него конфликтът около Славянск пък е предизвикан от богатите залежи на шистов газ в района.
За Тополанек решението на днешната криза е приватизацията на газовата инфраструктура на Украйна. „Големите играчи на пазара, сред които и „Газпром“, ще участват“, убеден е той и добавя, че „всеки, който иска Украйна, трябва да я купи“.
Припомняме, че проектът „Южен поток“ е критикуван от Брюксел заради несъответствието му с Третия либерализационен пакет. До тръбите нямат достъп трети доставчици, липсва независим орган, който да определя цената на транзита и собствеността на газопровода е в ръцете на „Газпром“, който всъщност ще бъде и доставчик на суровината. Това е забранено по европейските закони.
В момента преговорите на политическо ниво за „Южен поток“ са спрени заради анексирането на Крим. Уверенията на българското правителство са, че техническите преговори обаче не са спрени. „Южен поток“ е важен проект за Европа и страната ни трябва да се възползва от този факт, настоява енергийният ни министър Драгомир Стойнев.
За ЕК обаче проектът не е приоритет за Европа, особено на фона на усилията, които Брюксел полага за намаляването на зависимостта от Русия в областта на енергетиката.
В същото време Москва вече намеква, че от 1 юни ще бъде спряно кранчето на природния газ за Украйна. Ако събитията следват кризата през 2009 година, много вероятно е в следващите дни да бъде спряно подаването и към останалите европейски клиенти на „Газпром“.