На щандовете, които вече бяха изградени в деня преди честването на голямата победа в петък руското министерство на отбраната започна нова продуктова пропаганда: тениски със силуета на войник и надпис "Учтиви хора".
Този псевдоним блогосферата даде на руските войски, които наскоро маршируваха уж незабележими и без маркировки на Кримския полуостров и там бяха снимани на пазар, или докато си играят с животни и деца, винаги с оръжие, разбира се.
Тениските трябва да премахнат и последните съмнения: след предприетото анексиране на Крим Русия се готви за един Ден на победата, какъвто страната и светът най-вероятно никога досега не бяха виждали, пише Wall Street Journal.
Руският президент Владимир Путин зареди този национален празник, който напомня за победата на съюзниците над нацистка Германия на 9 май 1945 г., с изключително голямо значение. Това е част от неговата загриженост за съживяване на патриотизма, който Русия започна да губи с разпадането на Съветския съюз.
Но някои критици се опасяват, че подходът на Путин наподобява нов шовинизъм, след като неговата страна за първи път от десетилетия насам анексира нова територия в Европа. В допълнение, Путин отново използва открито понятието "фашист" за настоящите си противници - общ термин от периода на световната война, с който се означаваха преди всичко германските националсоциалисти.
Заради продължаващата криза в Украйна военната гордост за празника на руската победа, която преди година се считаше за напълно безвредна, сега крие деликатна политическа конотация.
В четвъртък по време на среща на върха с лидерите на няколко бивши съветски републики Путин отново ясно съживи спомените за Великата отечествена война: „В Европа войнстващият национализъм, който навремето създаде нацистката идеология, отново надига главата си", каза Путин. Броени часове по-рано Русия започна ново военно учение, при което, между другото, бяха изстреляни и три ракети.
„Целият тази идеологически, патриотичен и романтичен патос по отношение на Великата отечествена война и победата в момента се използва отново", казва Николай Сванидзе, руски историк и телевизионен коментатор. „Не е случайно, че сегашният украински режим се нарича фашистки".
По време на Втората световна война някои украински националисти са се обединили с нацистите срещу Съветския съюз с надеждата по този начин да извоюват независимост за Украйна. В крайна сметка те са загубили борбата, но антируските настроения си остават в страната.