IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

"Газпром": "Южен поток" може да приключи в Австрия

Сегашният базов маршрут е изправен пред множество рискове, отчитат от руската компания

20:14 | 22.04.14 г. 21
"Газпром": "Южен поток" може да приключи в Австрия

"Газпром" официално призна, че газопроводът "Южен поток" може да се окаже с крайна точка в Австрия. Това съобщи агенция "Интерфакс", позовавайки се на изказване на президента на руския газов монополист Алексей Милер в края на преговорите с австрийските партньори. 

"За да бъде оптимизиран проектът "Южен поток", и отчитайки наличният портфейл от договори на Газпром, ние се съгласихме с предложението на австрийската страна да проучим възможността за строителство на участъка на газопровода в Австрия в рамките на действащото междуправителствено споразумение, паралелно с извършваните работи по строителството на газопровода по територията на Словения", се посочва в съобщение на концерна.

Първоначално газовото хранилище в австрийския град Баумгартен се възприемаше като крайна точка на "Южен поток". Русия и Австрия дори подписаха през 2010 г. междуправителствено споразумение, а упълномощените компании създадоха смесено дружество South Stream Austria GmbH. Само че след като Австрия се съсредоточи върху алтернативния проект Набуко, беше решено "Южен поток" да стигне до севeрната част на Италия през Словения.

Оказа се обаче, че сегашният базов маршрут е изправен пред множество рискове. Ако природният газ влезе в Италия не от Австрия, а от Словения, то той ще се получава вече в друга точка – в Рeтече, а не в Тревизо и това би довело до преразглеждане на договорите. 

При преразглеждане на договорите е предвидена възможността да се обсъждат всякакви промени, не само точките на предаване на природния газ, както иска руската страна, но и на цените, както пък искат купувачите в Европа. Това обаче създава дискомфорт за доставчика, пише БТА.

Изяснено бе и, че във връзка с бюрократични протакания италианският участък на тръбата от словенската граница ще се строи още дълго, а това пък може да провали сроковете в проекта. Трасето на тръбопровода до Италия е 1 470 км при цена 6,6 млрд. евро по цени от 2010 г. Маршрутът до Баумгартен е по-къс – 1 330 км и по-евтин (5,8 млрд. евро). Комбинираният маршрут (1 740 км) с крайни точки в Ретече и Баумгартен струва 6,7 млрд. евро.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:48 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 3 rate down comment 0
georgi_shum
преди 10 години
Иначе за южен поток -за съм. ако ние имаме глас при определянето на трансзитните такси, ако се гарантира достъп до газопровода и на други доставчици и ако се намали срока за изплаще до 15 год, както бе първоначално. Иначе за мен е безумие просто..Същото щях да ти кажа, ако проекта беше американски, азерски, ирански катарски или марсиански..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 1
georgi_shum
преди 10 години
Енергиен експерт не съм, признавам. Занимавам се с производство - внасям преработвам, реализирам малко тук и повече изнасям. За газта имам пряко отнишение, доколкото съм среден индустриален потребител. Но смея да претендирам, че разбирам много добре от международна търговия , мениджмънт и финанси. Та базирайки се на инфото, което дават за параметрите на договора за ЮП - просто съм притеснен.. като данъколатец най вече, от това, че весто да постигнем някаква диверсификация, да не се загробим завинаги с един доставчик, който и да е той. А от опит знам, че окажеш ли се само с един доставчик на основна суровина, пак макар и тоз доставчик да има 500 кораба или камиона или различни начини да ти достави... в един момент винаги се оказваш в deep shit ситуация..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
начи като ми кажете моите, все едно са ми братовчеди...си поглеждам банковата сметка съде някой лев да падне там, ама не би:) Не знам с какво се занимаваш и какви познания имаш, та предварително се извинявам, ако бъркам в следващото ми изказване. Повечето за или против даден енергиен проект идея си нямат(аз не правя никакво изключение) нито дали цените са добри, нито дали е изгодно. Просто повтаряме позиции, които сме видели по телевизията или прочели. Пример-АЕЦ Белене. Бил скъп, ама турците на двойна цена на нашата ще строят същият. Е явно, че нашият не е бил толкова скъп:)Дали ще е изгоден-ако минем през Германия, а прекъснем доставките през Украйна 100%ще ни е по-неизгодно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 0
edimi
преди 10 години
Само накрая да не се окаже, че едни 111х.км2, са "опасани" с тръби, конекторни и колекторни връзки, дупки, перки, солари, хранилища и прочие.....Т.е. "задния двор", "килера", "апандесита" и т.н., щото нашите "умни тапи", никога/или поне от преди около 750г/, не успяват да "изтъргуват" географското ни местоположение и цялост.......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
georgi_shum
преди 10 години
Прав си - ЮП като проек не ни е излишен... обаче в този му вид..дали ще ни е изгоден? След като надуха цената му с още близо милиард евра.. + увеличения срок на изпращане. Такси от него ще видим след 22 години - това ония от твоите го каза дето го хванаха с превишена скорост. А след 22 години - я камилата, я камиларя..Това мен ме притеснява. Отделно с тоя проект би демотивирал още повече желанието на политиците ни да търсят алтернативи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
georgi_shum
преди 10 години
Прав си - ЮП като проек не ни е излишен... обаче в този му вид..дали ще ни е изгоден? След като надуха цената му с още близо милиард евра.. + увеличения срок на изпращане... Такси от него ще видим след 22 години - това ония
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
Южен поток ни трябва. Не е наложителен, но е препоръчителен. Ако има как-и Набуко нека мине(*** както знаем нема стане). Що? Щото колкото повече газ минава транзит през нашата татковина, толкова повече транзитни такси ще лапаме. И ще сме по-независими(с Южен поток-независими не от доставчика, а по-независими от посредниците). И сме на 100% на едно мнение за немската позиция. Ама сега е момента да се тропа по масата, обаче ме съмнява.А на фон му се плаща да дрънка простотии-той за това не е отговорил ни веднъж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 2
misanthrope
преди 10 години
Не как да НИ източи а как да източи останалите. В тази игра няма приятели има само временни съюзи по изгодност. В този аспект, Русия и Германия се заиграват една с друга, както в навечерието на 2 св. в., защото усещат, че заедно имат силата да подчинят света, само че, както ни учи историята, накрая Руснаците ще с вдингат желязната там каквото е, а немците ще ядат бой ( надявам се в преносен смисъл)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 3
bgMan
преди 10 години
Точно така.ЕС си има проект за вътрешно разпределение и доставки и не искат България да има собствена политика за енергийна независимост.САЩ и Русия също не искат.Всеки гледа само как да ни източи през негов енергиен проект. Всички големи разполагащи с ресурси имат нужда не от приятели а от васали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 4
misanthrope
преди 10 години
Напротив, южен поток е необходим, въпроса е как ще бъде договорен и до колко може да се очаква от Газпром да спазва договора. Не разбирате ли, че ако се абстрахираме от Украинската криза, причината Европа да рита срещу южен поток е именно за да изолира България и останалите южноевропейски страни и да ги държи зависими от немския северен поток.Наличието на такъв газопровод не значи да не се търсят варианти за диверсификация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още