fallback

Русия все още е много далеч от фалит

Несигурността на рублата вдига доходността на облигациите в местна валута, но тази по доларовите ДЦК остава ниска

12:55 | 04.04.14 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Русия най-накрая успя да да продаде държавни облигации тази седмица при солидна доходност от 8,93%. Успешният търг идва след цели четири неуспешни такива откакто започна окупацията на Крим, припомня Bloomberg.

Правителството трябваше да прибегне до продажбата на нетъргувани ценни книжа на местни банки и пенсионни фондове миналата седмица, които от своя страна ги купиха с ентусиазъм и готовност, присъщи на времената на съветските петилетни планове. 

Но още е рано да се мисли, че санкциите и отношението на Запада спрямо Русия осакатяват икономиката ѝ. Тези, които си спомнят европейската дългова криза може да си помислят, че стават свидетели на икономически срив, виждайки големите лихви, които Русия е принудена да плаща в момента – изглежда, че те са по-големи от онези, които Испания или Италия плащаха в пика на кризата.

Но тук има една уловка – облигациите, за които става въпрос, са деноминирани в рубли. А ситуацията изглежда по съвсем различен начин при деноминираните в долари ценни книжа. Доходността по десетгодишните облигации в рубли например в момента е 8,88%, докато тази по десетгодишните такива в долари е значително по-ниска – 5,03 на сто.

Ключова роля за случващото се играе това, че облигационният пазар предвижда рублата да падне още, а не че Русия ще фалира изведнъж. Несигурният обменен курс всъщност е причината руските облигации да са непривлекателни. Изглежда, че пазарът правилно оценява  изгледите пред Русия – санкциите няма да доведат до фалит или до смяна на режима, въпреки че те правят страната по-негостоприемна за бизнеса.

Дори и световната реакция към анексирането на Крим да има ефект, това не означава, че състоянието на руската икономика ще повлияе на политиката на Путин. Едно от предположенията на Запада е, че Путин може да бъде повлиян от заплаха от икономически загуби или поне от лични финансови такива за него и близкото му обкръжение, а това е наистина сериозно предположение.

В последните години Путин нанесе доста щети на руската икономика, изразходвайки 51 млрд. долара за най-скъпата и пропитата от най-много корупция Олимпиада, което не беше най-ефективното харчене на държавни средства, припомня журналистът от Bloomberg Джошуа Яфа. Изглежда обаче за Путин това е цената да покаже на света силата на Русия и до момента тази цена се оказва доста приемлива.

Руската борса претърпя срив непосредствено след нахлуването в Крим. Оттогава обаче пазарът съумя да възстанови повечето от загубите си и не дава предпоставки, че икономическият натиск от страна на Запада го плаши.

А от друга страна Западна Европа и Украйна сигнализираха, че имат не по-малка нужда от Русия, каквато и тя от тях. Конфликтът за Украйна носи еднаква икономическа заплаха както за Европа, така и за Русия, но Путин не изглежда толкова загрижен, колкото Запада.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:10 | 13.09.22 г.
fallback