fallback

Крахът на "Газпром" – емблемата на пропадането на руската икономика

Мечтата на енергийния гигант да се превърне в най-голямата компания в света претърпя пълен провал

13:17 | 03.04.14 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Връщайки се обратно през април 2007 г., когато стоковият пазар бе в разгара на своя подем, заместник-главният изпълнителен директор на "Газпром" Александър Медведев говореше с оптимизъм за бъдещето.

Руският енергиен гигант си бе поставил амбициозната, но сравнително реалистична за времето си, цел да се превърне в най-голямата компания в света. Според предсказанията на Медведев пазарната капитализацията на дружеството трябваше да набъбне четири пъти до около 1 трлн. долара в рамките на следващите седем години.

Прогнозата на заместник-главния изпълнителен директор на "Газпром" обаче се разминава драстично с настоящите реалности, пише Bloomberg. Серията от сривове на руския пазар изпратиха пазарната стойност на енергийната компания до текущите 154 млрд. долара.

Пропадането на монополиста стана емблематично за цялостната криза, която обхвана в последните години руската икономика. Държавната компания отчете три поредни години на спадове с оглед на необходимостта от реализиране на значителни разходи покрай Олимпийските игри в Сочи и новите проекти в Сибир.

"Газпром е шампион в унищожаване на стойност", отбеляза лаконично Ян Хага, съосновател на базираната в Ню Йорк Firebird Management LLC.

"Проблемът не е просто, че "Газпром" не успя да постигне целта си за увеличаване на пазарната капитализация. Самата Русия се провали. Тя не успя да създаде среда, в която държавните компании да функционират като частни акционерни дружества", допълни той.

Руският бенчмарк MICEX спадна c 19 на сто през последните седем години, изоставайки драстично от отчетения растеж от 8,2% при индекса MSCI Emerging Market. На 13 март руският измерител навлезе в мечи пазар, последвайки решението на Владимир Путин да анексира Крим от Украйна. Ходът доведе до най-тежкия геополитически сблъсък между Москва и Западните сили след края на Студената война.

През миналата седмица Световната банка посочи, че кризата повишава риска Русия да изпадне в рецесия още през тази година. През 2013 г. икономическият растеж на федерацията се забави до 1,3%, което бе най-слабият резултат в последните четири години. Въпреки това местните власти очакват разширение от около 1% според последните коментари на председателя на централната банка Елвира Набиулина.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:48 | 10.09.22 г.
fallback