Икономистите понижиха очакванията си за растежа на Русия заради опасенията от негативните последствия от кризата в Украйна и очевидният стремеж на Москва да поеме контрол върху региона на Крим, пише Wall Street Journal.
След като през март Русия реши да разположи свои войски в Крим, рублата отчете рекордно дъно, докато капитализацията на фондовия пазар спадна с около 60 млрд. долара само за един ден. В опит да стабилизира пазарите Централната банка на Русия неочаквано повиши лихвените проценти. Това обаче ще се отрази негативно на инвестиционната активност, докато по-слабата рубла най-вероятно ще нанесе удар върху потребителското търсене.
„Назряващото напрежение в Украйна създава много предизвикателства пред руската икономика, както и значителни рискове за влошаване на представянето й“, твърдят икономистите на Citigroup.
Инвестиционната банка понижи прогнозата си за растежа на брутния вътрешен продукт на Русия за настоящата година до 1% от първоначалните 2,6 на сто. Правителството оценява икономическият растеж през 2014 г. на 2,5%. Консултантската компания Macro-Advisory също оряза очакванията си за тазгодишния растеж до 1% от 1,9%.
„Понижихме прогнозата си за икономическия растеж през 2014 г. заради въздействието на по-слабата рубла, инфлацията и неизвестните около Украйна“, споделя управляващият партньор в Macro-Advisory Крис Уейфър. „Тежките удари най-вероятно ще дойдат от високата инфлация, затегнатите парични пазари, отслабената потребителска активност и втората година на понижение на инвестиционните разходи.“
Подобен умерен икономически растеж контрастира с десетилетието на бум, предизвикан от производството на петрол, от повече от 6% средно – ръст, характерен за периода преди кризата през 2008 г. След като през 2012 г. спечели трети президентски мандат Владимир Путин направи прогноза, че икономиката ще нарасне с 5 на сто. Шансовете това да се случи са малки – отслабената рубла ще предизвика инфлация и може да принуди централната банка да повиши лихвите отново.